A Szent Márk-bazilika helyrehozhatatlan károkat szenvedett a velencei árvízben
- Másfél méter magasan árasztotta el a víz Velencét szerdára virradóra a szokatlanul magas dagály miatt. A Punta della Salutén 187 centit mértek, ennél magasabb vízállást 1966-ban regisztráltak, 194 centimétert.
- A dagály nemcsak Velence legalacsonyabb pontját, a Szent Márk teret árasztotta el, hanem a Szent Márk bazilikát is. Ehhez hasonló az elmúlt 1200 évben mindössze ötször fordult elő. A hat alkalomból négy az elmúlt húsz évben volt.
- A város polgármestere, Luigi Brugnaro szerint az árvíz a klímaváltozás hatása.
Mivel Velencében továbbra is esős az idő, az erős szél pedig a tengervizet nyomja a városra, péntekig meghosszabbították a hatóságok a vészhelyzetet. Az előrejelzések szerint csütörtök délelőtt tetőzhet az ár. Az óvodák, iskolák továbbra is zárva tartanak.
Velence püspöke, Francesco Moraglia szerint
a Szent Márk-bazilika helyrehozhatatlan károkat szenvedett.
Szerdára virradóra a székesegyházban meghaladta az egyméteres magasságot a vízszint. A tengervíz elárasztotta a kriptát, valamint a nemrég restaurált padlózatot és mozaikokat. Szakértők szerint félő, hogy ha a víz sokáig a bazilikában áll, kárt tehet annak faszerkezetében is.
"Meg kell mutatni, hogy nem hagyjuk veszni történelmi kincseinket!"
szólította fel a kormányt szerdai sajtótájékoztatóján Luigi Brugnaro polgármester. Azonnali beavatkozást kért, többek közt azt, hogy nyilvánítsák katasztrófa sújtotta övezetnek Velencét és térségét. Hozzátette: a helyiek hozzászoktak a víz folyamatos emelkedéséhez, de a mostani ár húsz centiméterrel magasabb volt a kritikusnak tartott szintnél. A polgármester számonkérte a kormányon, hogy miért nem működik még mindig a lagúnák bejáratánál a Mose-mobil zsiliprendszer, ami pont az ilyen áradásokat akadályozhatná meg. Az olasz média szerint a 2003 óta épített rendszerre már több mint 7 milliárd eurót költöttek, kilencven százalékban készen is áll, mégsem lépett eddig működésbe.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.