Az elmúlt évtized lesz a Föld eddigi legmelegebb évtizede a rendszeres mérések kezdete óta a Meteorológiai Világszervezet szerint.
A felmelegedés nem lassult a közelmúltban sem, például az idei volt a második legmelegebb november a Földön a mérések dokumentálása, 1880 óta. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal szerint a szárazföld és az óceánok felszín fölött mért kombinált globális átlaghőmérséklet 2020 novemberében 0,97 Celsius fokkal haladta meg a 20. század 12,9 Celsius fokos átlagát. A tíz legmelegebb novembert 2004 óta mérték, az öt legmelegebb novembert pedig 2013 óta jegyezték fel.
Ugyanekkor minden eddiginél nagyobbra, 18 millió négyzetkilométerre növekedett az ózonlyuk a Dél-sark felett, jelentette a december elején a Német Űrkutató Központ. Bár a sarkvidéken normális esetben a napfény hatására úgy változnak meg a nyomás- és szélviszonyok, hogy legkésőbb november elejére az ózonlyuk összeomlik, ez most mégsem történt meg. A kutatók szerint a jelenséget egy szokatlanul stabil légörvény okozza, ami többek közt a Csendes-óceán különösen hideg felszínének is köszönhető.
Az "éghajlati vészhelyzet" elrendelésére szólított minden országot december közepén az ENSZ-főtitkára. A párizsi klímaegyezmény elfogadásának 5. évfordulóján rendezett online konferencián António Guterres kijelentette:
„ha a nemzetközi közösség nem változtat irányvonalat, a Föld ebben az évszázadban feltehetően a katasztrofális, több mint 3 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés felé halad majd.”
A német Germanwatch környezetvédelmi szervezet legfrissebb felmérése szerint a globális éghajlatváltozást erősítő gázok legnagyobb kibocsátói közül egyetlen ország sem teszi meg a folyamat megfékezéséhez szükséges valamennyi lépést. A 2005 óta minden évben összeállított listán ismét nincs dobogós helyezett, mert "egyetlen ország sem tesz eleget a veszélyes klímaváltozás megakadályozásáért". A CCPI-indexet 14 almutató alapján számítják, többek közt kiemelten veszik figyelembe a szén-dioxidban számolt üvegházgáz-kibocsátás alakulását és megújuló energiaforrások használatát.
Magyarország a tavalyi 47. hely után idén csak az 50. helyen áll a listán.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.