Tájkép csata előtt: nem látni a plakáterdőtől a választás lényegét
- Már az is valami, ha sikerül minden lényegi információt rárakni egy plakátra.
- Van, aki Magyar Péterrel kampányol, pedig semmi köze hozzá.
- Másoknak azt se sikerült feltüntetniük, hogy egyáltalán hol kéne rájuk szavazni.
- Látta valaki Deutsch Tamást?
- Plakátkörkép választás előtt.
Ha akarná, se tudná kivonni magát az ember a választási véghajrából. Az utcákon gyakorlatilag minden erre felhasználható felületet plakátok borítanak, ahhoz azonban éles szem, értő olvasás és lankadatlan éberség szükséges, hogy a választópolgár ki tudja silabizálni, ki, mit, mikor, hol, és hogyan szeretne.
Mi tettünk egy kísérletet, de szigorúan a körúton maradtunk, annak is csak a pesti részén, hogy a végigsétált 6 kerület alapján felmérjük a politikai kínálatot.
A választási eljárásról szóló törvény viszonylag szabad kezed ad a pártoknak a plakátok tekintetében: kampányeszköznek minősülnek, mivel a választói akarat befolyásolására alkalmasak, fel kell rajtuk tüntetni a kiadó nevét, székhelyét és a kiadásért felelős személy nevét, a jelölő szervezetek és a jelöltek viszont engedély és bejelentés nélkül készíthetnek plakátot ebben az időszakban, és leginkább az elhelyezésüket szabályozzák (műemlékre például nem lehet, de más plakátjára ráragasztani is tilos). Ezen túl mehet, ami a csövön kifér.
Lássuk tehát, mi fér bele manapság egy kampányidőszakba plakátilag.
Bevezetésként nézzünk egy tökéletes plakátot, csak a miheztartás végett:
Ez itt Róna Péter, a Jobbik EP-listavezetőjének plakátja. Kiemelendő, hogy kiderül belőle, hogy melyik választáson indul a jelölt, milyen pozícióért száll versenybe, és melyik párt színeiben teszi ezt.
Igen, innen indulunk, a léc nem rezeg túl magasan.
Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!