„Nem az igazság, hanem a nagy, kollektív hazugságaink érdekelnek”
November 19-én kedden az Ingában tartottuk a Nem tudhatod bemutatóját.
Mi az a Nem tudhatod?
A 444 új könyve egy irodalomtörténeti rejtély nyomába ered. Dienes András irodalmár 1962-ben elindult Almádiba, hogy letisztázza a korábbi években elvégzett, Radnóti Miklós halálával kapcsolatos nyomozásának eredményét. A kéziratnak a vonatút alatt nyoma veszett. A kutató pár napra rá Balatonalmádiban elhunyt, a Radnóti-titkot pedig magával vitte a sírba. Erről szól a Nem tudhatod – egy tarkólövés meghamisítása. A könyvről szóló videónkat itt tudod megnézni.
A Nem tudhatod ITT megrendelhető.
A bemutatón Ott Anna beszélgetett a szerzővel, Ács Dániellel. A beszélgetésről készült felvétel fent megtekinthető. Kedvcsinálónak itt van Uj Péter főszerkesztő beszámolója a heti hírleveléből:
„Tehát akkor most egy kis önpolír, muszáj, és tényleg, van rá ok: kedden tartottuk Ács »Dani« Dániel kollégám (vagy talán mondhatom: barátom) könyvének bemutatóját. Telt ház, kábé kétszáz ember és leírhatatlanul nem is tudom milyen hangulat. Ha azt mondanám »jó hangulat«, talán furcsán hatna, mégiscsak a magyar irodalomtörténet egyik legmegrázóbb tragédiájáról szól a bemutatott riportkönyv, és persze, a hangulat »jó« volt, de olyan meghatóan, szinte meglepően bölcsen, mélyen, éretten, értelmesen jó.
Ült fönn »Dani« Dániel a színpadon, a már-már trvtkósan fejére ragadt baseballsapkában, és olyan erős, okos, tiszta mondatokat mondott irodalmi kánonképzésről, nemzeti emlékezetről, kultúrpolitikáról és egy tömegsírból előkerült véres, sáros kis füzetről, amilyenekhez foghatót hivatásos beszélőktől, politikusoktól, politikussameszoktól sosem hallottunk, és ahogy a dolgok állnak, talán soha nem is fogunk.
Nem mesélem el a könyvet, úgyis csöpögtetünk belőle ezt-azt időnként, reklám gyanánt. (Egyébként, ez is szép, tulajdonképpen családi produkció, Ács apuka és anyuka irodalomtörténészek, onnan jön az ötlet.) A (tragikus) főhős, Dienes András, a Radnóti-gyilkosság után nyomozó kutató, egykori magas rangú csendőrtiszt, aki a nyilas uralom alatt nem az Orbán Balázs-i utat, az ön- és elvfeladást választotta, hanem komolyan vette Petőfi Sándor eszméjét, a magyar szabadságot, és élete kockáztatásával mentett embereket a legvadabb időkben, aztán a háború után azok zárták börtönbe és fosztották meg mindenétől, akiknek önzetlenül segített, végül ellopták tőle élete munkáját, amibe aztán belehalt.
Nagyon sok mindent megmutat ez a történet rólunk. Ahogy még nyolcvan év után sem vagyunk képesek szembenézni az elődök tetteivel, csak turulozgatunk, mismásolunk, hablatyolunk, mint valami berosált politikai igazgató.”
Az eseményről a képeket Bankó Gábor készítette.
A Nem tudhatod ITT megrendelhető.