Az elnöki hivatal épülete előtt feszültté vált a helyzet, miután ismeretlenek (tüntetők vagy provokátorok) buldózerrel próbálták áttörni a rendőrségi kordont. A rohamrendőrök könnygáz- és hanggránátokat vetettek be a támadók ellen, akik válaszul tűzijáték-rakétákat, köveket, botokat dobáltak a rendfenntartók felé.
A belügyminisztérium korábbi közlése szerint több mint száz rendőr és néhány támadó sérült meg. Az elnöki hivatal bejáratához vezető utat a rendőrök fémkorlátokkal és buszokkal torlaszolták el. Az elnöki hivatalnál tüntetők két csoportra oszlottak: az egyik oldal próbálja visszaterelni békés mederbe a tiltakozást, és a rendőrök védelmére kelt, a másik viszont újra és újra támadásba lendült.
Kora estére a rohamrendőrök visszaszorították a támadókat, és normalizálódott a helyzet a hivatali épületnél. Hivatalos bejelentés szerint legalább 53-an sérültek meg, és közülük 14-et kellett kórházba szállítani az elnöki hivatalnál történt összecsapások után.
A rohamrendőrök újságírókat is megvertek. Az Euronews stábjára, Angelina Karjakina riporterre (neki nem esett baja) és Roman Kuprjanov operatőrre rátámadtak, Roman a fején megsérült, még akkor is verték, amikor már a földön feküdt, és a kameráját is összetörték. Az EUronews azt írja, hogy a stáb egyértelműen a munkáját végezte, nem lehetett összekeverni a tüntetőkkel, és nem állt ellen a rendőri intézkedéseknek sem (mondjuk erre nem is volt lehetősége).
Az operatőrt, aki végig bekapcsolva hagyta a kamerát, kórházba szállították, ahonnan talán még éjjel hazamehet. A memóriakártya nem sérült meg, így a felvételeket el tudták juttatni a lyoni központba. A támadás felvétele:
Megsérült a Reuters és a Kyivpost.com egy-egy munkatársa és egy fotós is.
A kijevi rendőrfőnök, Valerij Koriak lemondott, mert a rohamrendőrség az előző nap „túlzott erőt” vetett be kormányellenes tüntetőkkel szemben. Az incidens szombaton hajnalban történt a Függetlenség téren. Több száz fős, főleg egyetemistákból álló tüntető tömeget gumibotokkal vertek és rugdostak rohamrendőrök, szemtanúk szerint olyanokat is, akik menekülni próbáltak, és semmiféle ellenállást nem tanúsítottak.
A kijevi mentőszolgálat főorvosa szerint a tüntetők közül 35-en kértek orvosi segítséget, közülük hét kórházi ellátásra szorult. A belügyminisztérium szerint 12 rendőr is megsérült a központi téren. A hatóságok 35 tüntetőt őrizetbe vette, de még aznap elengedték őket.
A kijevi rendőrség azzal magyarázta a tömegoszlatást, hogy a demonstráció akadályozta a főváros újévi fenyőfája támasztószerkezetének a felépítését.
Viktor Janukovics ukrán elnök internetes közleményében felháborítónak minősítette a történteket: „Mélységesen felháborítanak azok az események, amelyek az éjszaka a Szabadság téren történtek. Elítélem azokat a cselekményeket, amelyek összetűzéshez és az emberek szenvedéséhez vezettek.” Azt ígérte, hogy a történtekért felelősek meg lesznek büntetve (azt nem írta, hogy a rendőrség lett volna a felelős).
Az ellenzéki vezetők szerint provokátorok szították a feszültséget a demonstrálók és a rendvédelmi szervek munkatársai között az elnöki hivatalnál.
Az ellenzéki vezetők általános sztrájkra szólították fel az egész országot, Viktor Janukovics elnököt pedig lemondásra. Személyesen őt tartják felelősnek azért, hogy nem jött létre az Ukrajna és az EU közötti társulási megállapodás a héten Vilniusban, az unió keleti partnerségi csúcsértekezletén.
Közben Janukovics elnök vidéken, Kijev megyei rezidenciáján tanácskozást kezdett munkatársaival arról, mit tegyen a vezetés a kialakult helyzetben. Médiajelentések szerint a megbeszélésen többekkel együtt részt vesz Andrij Kljujev, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára, Vitalij Zaharcsenko belügyminiszter és Olekszandr Popov, a kijevi városi adminisztráció vezetője.
Napközben a tüntetők egy csoportja behatolt a fővárost irányító adminisztráció épületébe, és elfoglalta annak első szintjét. A városházába behatolók között sok, maszkot viselő férfi volt, akik a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt aktivistái. Azt mondták, arra kell a helyiség, hogy a demonstrálók megmelegedhessenek.
Az elnöki hivatal közelében lévő Szakszervezetek Házát is elfoglalta egy csoport tüntető, zömében szintén Szabadság párti aktivisták. Vasárnap vidéken is voltak EU-párti megmozdulások, még a főként orosz ajkúak és Janukovics-pártiak lakta városokban, így a kelet-ukrajnai Donyeckben és az ország déli részén lévő Odesszában, valamint Szimferopolban is. Kárpátalján, Ungváron néhány százan demonstráltak az ország európai integrációjáért. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.