Anders Fogh Rasmussan NATO-főtitkár a walesi Newportpan bejelentette, hogy mire jutottak a tagállamok vezetői kétnapos találkozójukon. A csúcson Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviselte.
A legváratlanabb bejelentése arról szólt, hogy a NATO nem hagyja, hogy bárki kívülről megvétózza a szövetség bővítését. Eddig volt egy hallgatólagos megállapodás Oroszországgal, hogy a Baltikumon túl az egykori Szovjetunió tagállamai már nem lesznek a szövetség tagjai. Rasmussan most azt mondta, hogy a
NATO összeállítja a grúz tagság feltételeiről szóló csomagot.
Grúzia a 2008-as Oroszország elleni háborúja idején már kérte felvételét a NATO-ba, ám ezt akkor a szövetség visszautasította. Ha a kaukázusi ország tag lesz, az nagyon komoly provokáció lesz az oroszok felé.
Rasmussan azt mondta, hogy 2015 végéig eldőlhet az is, hogy Montenegró beadja-e csatlakozási kérelmét. Montenegróban nagyon komoly gazdasági érdekei vannak az orosz oligarcháknak, így ez is idegesítheti az oroszokat.
A NATO felajánlotta, hogy segítséget nyújt fegyveres erőinek fejlesztésére Moldáviának is, ami szintén ex-szovjet tagállam.
A külső vétó kizárása üzenet lehetet Ukrajnának is. Az ukrán miniszterelnök már a csúcs előtt jelezte, hogy szerinte be kellene lépni országának a NATO-ba. Rasmussen most erre külön nem tért ki, de azzal, hogy "bármelyik" ország tag lehet, utalt arra, hogy ez se zárható ki majd egyszer.
Ahogy ez várható volt, döntöttek arról is, hogy folyamatos katonai jelenlét lesz a NATO keleti határain. Rasmussen most nem részletezte, hogy mely országokat érint ez, de nyilvánvaló egyéb hírekből, hogy
amerikai és egyéb nyugati csapatok állandó bázisokat építenek ki hamarosan a balti országokban (Litvánia, Lettország, Észtország), továbbá Lengyelországban és Romániában. Az is már korábban eldőlt, hogy az egykori Szovjetunióval határos NATO-tagállamok közül Szlovákia, Magyarország és Bulgária nem kér ebből.
Ezzel a NATO csapatai közelebb lesznek Európában Moszkvához mint valaha. A hidegháború idején NSZK-ban voltak legközelebb az amerikaiak az oroszokhoz, most viszont a jelenlétük jóval keletebbre tolódik. Szárazföldi, légi és tengeri egységek is lesznek ebben az új keleti hadseregben.
A térségben hamarosan hadgyakorlatok is indulnak. A főtitkár szerint ez világos üzenet Oroszországnak: a NATO összes tagállama egyesült erővel lép fel, ha a szövetség bármely tagját támadás érné. Ez önmagában nem meglepő, hiszen a NATO alapszerződésében is benne van, hogy közösen válaszolnak a támadásokra. Itt most az az érdekes, hogy világossá tették: ez egy orosz támadásra is vonatkozik.
Rasmussen azt is bejelentette, hogy a világ bármely pontján, azonnal bevethető, több ezer fős készenléti hadtestet állít fel a NATO. Ezzel aktuális válságokra reagálhat nagyon gyorsan a szövetség. Nem dőlt még el, hol lesz az új erők parancsnoksága, de Rasmussen szerint több jelentkező is van már, és a központ valahol Kelet-Európában lesz. A brit miniszterelnök szerint Lengyelországban.
Az iraki kormánynak kiképzéssel és egyéb eszközökkel kész a NATO segítséget adni az IS elleni harcában, amennyiben ilyen kérés érkezik Bagdadból. Eddig a tagállamok egyenként adtak segítséget, de szó lehet összehangolt lépésekről is. Azt a csúcson az amerikai külügyminiszter már kizárta, hogy amerikai szárazföldi csapatok Irakba menjenek.
Rasmussen szerint a világ kötelessége, hogy megállítsa az IS-t. A tagállamok titkosszolgálatai együttműködnek abban is, hogy a nyugati országokból származó, vagy oda készülő dzsihádistákat kiszűrjék.
Segítséget kap a NATO-tól Jordánia is, ez elsősorban kiképzést jelent majd. Szintén kész a NATO segíteni Líbiának, ha ott egy kicsit normalizálódik a helyzet.
A következő NATO-csúcs Varsóban, Lengyelország fővárosában lesz. Ez fontos üzenet az oroszoknak: most Kelet-Európára koncentrál a szövetség. És egy fricska azért is, mert éppen ott alakult meg a Varsói Szerződés, a Szovjetunió vezette katonai tömb.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.