Miután kiderült, hogy a kormány igen bőségesen fizet elég sok tanácsadó munkájáért, közérdekű adatigényléssel fordultunk a minisztériumokhoz, hogy küldjék meg a rendelkezésükre álló, velük szerződésben álló politikai tanácsadók és főtanácsadók listáját. Azt már múltkor kikalkuláltuk, hogy
összesen 159 tanácsadót foglalkoztat a kormány havi bruttó 100 millió forintért.Néhány minisztérium azóta megküldte válaszlevelét, és a listák alapján általánosságban elmondható, hogy a minisztériumok kevésbé ismert munkatársakat alkalmaznak ilyen pozíciókban. A kormány ismert tanácsadói - például Habony Árpád vagy Arthur J. Finkelstein - nem tűnnek fel a listákon.
A Külügyi és Külgazdasági Minisztérium (KKM) esetében szerencsés igazodási alapot jelentett, hogy pont egy éve Demeter Márta szocialista képviselő írásbeli kérdésére válaszolva Szijjártó Péter miniszter már egyszer nyilvánosságra hozta a külügyi tanácsadók listáját.
A miniszter válaszából akkor az derült ki, hogy miniszteri kabinetben összesen öt tanácsadó (dr. Czifra Gabriella, dr. Gróf István, Farkas Réka, Grüll Tamás, Rónaszéki Nóra Erzsébet) dolgozott, a biztonságpolitikai államtitkári kabinetben hárman (Dr. Tombor Bálint, Niczky Emőke Ilona, Krasnyánszki László) voltak foglalkoztatva, Brassói Attila személyében pedig a gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkári kabinet mellett egy tanácsadó dolgozott.
A kilenc tanácsadó összesített havi illetménye tavaly bruttó 5 millió forint volt. A most megküldött adatok azt tükrözik, hogy egy év alatt Szijjártó megduplázta a tanácsadók számát:
a tanácsadói pozíciók más beosztásokkal keverednek.Czifra Gabriella például más helyeken kabinetfőnök-helyettesként van feltüntetve, Dr. Tombor Bálint pedig kabinetfőnök is a biztonságpolitikai államtitkárságon. Ennyiből nem derül ki, hogy akinek több pozíciója van, az mindkét pozícióból kap-e fizetést.
Adatigénylésünkre válaszolt a Miniszterelnökség is. A csúcsminisztérium foglalkoztatja a legtöbb politikai tanácsadót: legutóbbi összesítésünk alapján 45 tanácsadó összesen bruttó havi 25,9 milliós illetményért dolgozik Lázár János és államtitkárainak keze alatt.
Közülük 18 közvetlenül Lázárnak ad tanácsot, akinek további két főtanácsadója is van.
A politikai tanácsadók átlag bére bruótt 437 ezer forint, a két főtanácsadó összesen bruttó 2,5 milliót keres havonta, de az sajnos a listából nem derül ki, ki dolgozik közvetlenül a miniszteri kabinetnek. Az általuk megküldött táblázatból az viszont látszik, hogy - talán a Rogán Antal féle Miniszterelnöki Kabinet (MK) felállítása miatt - a tanácsadói garnitúra összement, mert a listán már "csak" 34-en szerepelnek.
Nagy számok törvénye alapján ennyi tanácsadó között akadnak politikai kinevezettek. Kitta Gergely sokoldalú munkaerőnek látszik: róla egyszer már megírtuk, hogy századvéges elemző létére 775 ezer forintot felvesz a Fidesz-frakciótól is, de mint látható, a biztonság kedvééért valamennyit a Miniszterelnökségtől is kap. Göbl Vilmos korábban Lázár János mellett a hódmezővásárhelyi önkormányzat sajtóreferense volt, de most már a Miniszterelnökségen ad - feltehetően kommunikációs - tippeket. Borbás Zoltán, a Fidesz-frakció egykori kabinettitkára, kormánypárti képviselőként egy időben a képviselőcsoport mezőgazdasági munkacsoportjának titkára volt. Krasnyánszki László tavaly még a Külügynek adott tanácsokat, azóta átkerült a Lázár-tárcához.
Azt az origo.hu cikke alapján már korábban megtudtuk, hogy a Rogán-féle MK hét tanácsadója összesen 4,7 millió forintért dolgozik havonta, és innét derült ki az is, hogy Orbán Viktor személyi edzője is tagja Rogán tanácsadói csapatának. Az MK 444-nek küldött válaszlevelükből most kiderült az is, hogy három tanácsadói posztot valóban a Miniszterelnökségtől vettek át.
Az Igazságügyi Minisztérium (IM) is részletes tájékoztatást adott arról, hogy kik segítik Trócsányi László miniszter és stábja munkáját. Nyolcan vannak, összesen 4,7 millió forint bruttó bért oszt ki közöttük a minisztérium havonta, ahol
komplett tanácsadói osztály is van.
Minden fontos területre jut egy tanácsadó - még a sajtóosztály sem marad tanácsadó nélkül, de az IM-ben számíthat tanácsadói munkára az is, aki más poszton nem vált be.
Gát Ákos Bence sok helyen személyi titkárként van feltünteve, miközben a jelek szerint politikai tanácsadóként foglalkoztatja a minisztérium. Ő egyebek mellett Lánczi Tamás közpénzből fizetett Századvég-blogján is publikál. Dr. Scholz Evelin osztályvezetői megbízását Trócsányi szeptemberben visszavonta, de a jelek szerint vagy maradhatott közben tanácsadó, vagy ezzel vigasztalódhat. Dr. Wagner Zsófia korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkárságán dolgozott, de onnét két éve távoznia kellett; most havi bruttó 500 ezerért ad tanácsot a miniszternek. Dr. Jeney Orsolya korábbi helyettes államtitkár most már főtanácsadói pozícióban kap fizetést az IM-től.
A Belügyminisztérium válaszlevele szerint Pintér Sándor mellett három főtanácsadó és két politikai tanácsadó dolgozik. Bancsics Ferenc korábban a fejlesztési tárca mellett volt miniszteri biztos, és egyben az MVM NET Távközlési Szolgáltató Zrt. elnöke; most a BM-nek gyárt politikai főtanácsadóként ilyen minőségi anyagokat. Dr. Drávucz Sándor politikai főtanácsadó tudományos stratégiai és kutatás-fejlesztési helyettes vezető volt a Honvédkórházban. Sömjéni László korábban az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium büntetőpolitikai főosztályát vezette, most főtanácsadó. A három főtanácsadó közül az egyik 1,5 millió bruttót keres, - azt nem tudni, melyikük -, a másik kettő 800, illetve 600 ezret. Kallós Attilát is valamiért tanácsadóként foglalkoztatja a minisztérium, miközben a jelek szerint inkább fotós és sajtós feladatok ellátásában aktív.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.