Először reagált Orbán Viktor miniszterelnök a több évtizedes múltra visszatekintő Népszabadság szerkesztőségének kiadó általi hirtelen, feloszlatására.
Egy magyar újságírói kérdésre reagálva azt mondja, a kormányzat nem foglalkozik a Népszabadság ügyével, de ez szerinte így jó, hiszen az a „nagyobb baj”, ha egy kormány foglakozik egy újság ügyével. Szerinte ez a kiadó dolga.
Az Eurológus újságírója, Kugyela Tamás rákérdezett még arra, kifejezi-e a miniszterelnök a szolidaritását a 80 fős, hirtelen, minden előzetes indoklás nélkül elbocsátott szerkesztőséggel, mire a miniszterelnök annyit mondott, reméli, kapnak munkát más baloldali lapoknál.
A Népszabadság szerkesztőségét a lapot kiadó Mediaworks egyik napról a másikra szüntette meg, és bár gazdasági okokkal magyarázták a magyar sajtótörténetben szinte példa nélküli esetet, erős a gyanú, hogy politikai motivációk állhattak a háttérben.
A lap bezárásnak körülményeiről itt írtunk részletesen.
A lap bezárása nemzetközi hullámokat is keltett, általában a magyar sajtószabadság elleni újabb lépésnek értékelik. Szijjártó Péter külügyminiszter az amerikai külügy aggodalmára ezt válaszolta:
„Magyarországon semmilyen szabadságjog - így a sajtószabadság - sincs veszélyben.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.