A Richter-skála szerinti 2,3-as és 2,1-es erősségű robbanások okozták a szivárgást az Északi Áramlat vezetékeken

külföld
2022 szeptember 30., 15:50

Több száz kilónyi TNT-nek megfelelő tenger alatti robbanások idézték elő az Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat2 gázvezetékek balti-tengeri szakaszán bekövetkezett négy szivárgást – ez szerepel a Svédország és Dánia által az ENSZ-hez pénteken benyújtott hivatalos jelentésben.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsához küldött jelentésben azt írják, a robbanások magnitúdóját (erősségét) a Richter-skála szerinti 2,3, illetve 2,1 fokozatúnak mérték. Ez több száz kilónyi robbanószernek felel meg. A testület pénteken tart ülést az ügyben Oroszország kérésére.

A svéd parti őrség felvétele az Északi Áramlat 2 gázvezeték Svédország kizárólagos gazdasági övezetében keletkezett szivárgásáról 2022. szeptember 28-án. Az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték három helyen is szivárog Dánia és Svédország partjainál, a jelenséget megelőzően a skandináv szeizmológusok két robbanást is észleltek a térségben a tenger alatt.
photo_camera A svéd parti őrség felvétele az Északi Áramlat 2 gázvezeték Svédország kizárólagos gazdasági övezetében keletkezett szivárgásáról 2022. szeptember 28-án Fotó: TT NEWS AGENCY/via REUTERS

„Valamennyi rendelkezésre álló információ azt jelzi, hogy ezek a robbanások szándékos cselekedetek következményei” – írta a két kormány az ENSZ főtitkárához intézett levélben. Felelőst azonban nem neveznek meg.

A szivárgásokat hétfőn észlelték nemzetközi vizeken Bornholm dán szigettől keletre. Két szivárgás Svédországhoz, a másik kettő Dániához tartozó kizárólagos gazdasági övezetekben történt. Bár a feltételezett rongálások idején egyik csővezeték sem volt használatban, mindkettő fel volt töltve gázzal, ami most a Balti-tengerbe ömlik.

A jelentés szerint az Északi Áramlat 1 szivárgásait várhatóan vasárnapra, az Északi Áramlat 2-ét szombatra sikerül megszüntetni. A repülőgépek és a hajók azóta sem közelíthetik meg a helyszínek öt tengeri mérföldes körzetét. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.