Komoly vállalkozásba kezd a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, tájékoztatotta a 444-t Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes-államtitkára.
2007-ig visszamenően átnézik az összes EU-s támogatási szerződést, hogy megállapítsák, mely pályázatokon nyert offshore hátterű cég.
A vizsgálatot 2014 márciusára kell befejezni. Hogy mi lesz a vizsgálat következménye, azt csak akkor mondják el. Több tízezer pályázat átnyálazásáról van szó.
A nagy átvizsgálásról a kormány döntött.
Mint arról a héten beszámoltunk, nagy változások vannak az EU-s pénzek elosztása körül. A pénzosztás felügyeletét a fejlesztési minisztériumtól átvette a Miniszterelnökség, a fő irányító Lázár János lett. Az is kiderült, hogy mindenféle szabálytalanságok miatt Brüsszel befagyasztotta a magyarországi támogatások kifizetését.
A mostani vizsgálat azonban nem a brüsszeli igényekkel van összefüggésben. Csepreghy Nándor azt mondta, hogy a döntés hátterében a magyar Alaptörvény alábbi rendelkezése áll: „A központi költségvetésből csak olyan szervezet részére nyújtható támogatás, vagy teljesíthető szerződés alapján kifizetés, amelynek tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint a támogatás felhasználására irányuló tevékenysége átlátható.”
Utoljára idén tavasszal volt kisebb botrány abból, hogy 74 NFÜ-s pályázat győzteséről merült fel, hogy offshore cégek lehettek. Az akkor hírbe hozott 74 cég listája itt látható.
Nagy kérdés, hogy mihez kezdenek majd listával, különösen az új alkotmány hatályba lépése (2011 húsvét) előtt megkötöttekkel. Csepreghy erről csak annyit mondott, hogy a cél a kedvezményezettek tulajdonosi hátterének teljes transzparenciája.
A vizsgálat mindenesetre nem sokkal a választások előtt fejeződik be, tehát a kampány egyik témája lehet, hogy mikor milyen cég mekkorát nyert.
A kormány arról is döntött, hogy szeptembertől minden EU-s pénzre pályázónak tételesen nyilatkoznia kell, hogy nem offshore cég nevében pályázik. Ilyesmit eddig is alá kellett írni, de most jogi szempontból szigorúbb lesz a nyilatkozat.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.