Teljesen komolytalan szavazásra buzdítottuk tegnap olvasóinkat. A szenvedős bajai választás kapcsán arra voltunk kiváncsiak, hogy olvasóink mennyiért lennének hajlandóak tetszőleges pártnak eladni a szavazatukat. Biztosan voltunk benne, hogy még a leggerincesebb választópolgárnál is van az a pénz, amiért eladná a voksát.
Ehhez képest egészen meglepő eredmény jött ki.
Mármint annak meglepő, aki nem ismeri a híres összeurópai, önbevalláson alapuló péniszméret-térképet, ami azt mutatta, hogy a magyar férfiak hímvesszejénél kapitálisabb nincs sehol az öreg kontinensen.
Amikor kedd délelőtt lezártuk a szavazást, 2039 voks érkezett be. Természetesen a minta nem reprezentatív, nem vagyunk mi hivatásos közvélemény-kutatók. Azt viszont tudjuk, hogy amit a számok mondtak, tehát hogy szavazóink 29 százaléka a világ minden kincséért sem voksolna egy igazi választáson pénzért bárkire, az egyszerűen nem lehet igaz.
Nem mi vagyunk bizalmatlanok a magyar lakosság gerincességével kapcsolatosan. Gondoljon mindenki a szomszédjára, és arra, hogy az a házmezsterlelkű féreg mennyiért adná el a saját voksát (és a saját anyját is). Na, egyharmad esély van arra, hogy az a rohadék, aki három éve nem fizet közös költséget, azt állítaná magáról, hogy ő korrumpálhatatlan és megvásárolhatatlan.
Szavazóink 27 százaléka mondta azt, hogy 5 000 000 forintért, 22 százalékuk 500 000 forintért, 15 százalékuk 50 000 forintért, 5 százalékuk 5000 forintért, 2 százalékuk pedig mindössze 500 forintért lenne bárkire szavazni. Ha azt kérik tőle, akkor az Egyesült Magyar Zsidó- és Cigányfaló Pártra, ha pedig azt, akkor az Occupy Feminizmus Geréb Ágnes Pártra. Nyilván ezek nagy része is hazugság - nálunk a Lónyay utcában például azok a köcsögök a gang végén egészen biztosan 50 forintért leszavaznának bárkire, és még a veséjüket is odaadnák mellé.
Érdemes viszont eljátszani a gondolattal, hogy mennyibe kerülne Magyarországon tényleg, tokkal-vonóval együtt megvenni egy választást.
2014-ben nagyjából 8 millióan szavazhatnak majd - a határon túliaktól tekintsünk el. 2010-ben az arra jogosultak 64 százaléka, 2006-ban 68 százaléka szavazott. Legyünk indokolatlanul jóindulatúak, és feltételezzük, hogy jövő tavasszal a 8 millió 70 százaléka, azaz 5 600 000 ember fog szavazni. Közülük kell elegendőt megvásárolni ahhoz, hogy mi jussunk hatalomra. Nehéz kiszámolni, hogy ehhez pontosan hány szavazóra lenne szükség. 2010-ben például a Fidesz listán csak 52 százalékot kapott, és így is meglett a kétharmad. Azóta a magyar választási rendszert alaposan megreformálták, aminek a hatását pontosan senki nem látja előre, mindenesetre az biztos, hogy a szavazatok feléhez egyáltalán nem lesz szükség a kényelmes parlamenti többség megszerzéséhez.
44 százaléknyi voks elég kell, hogy legyen, így elég lesz az 500, az 5 000, az 50 000 és az 500 000 forintért felvásárolhatóakat lekenyerezni. Egyszerű szorzással megkapjuk, hogy ezek a csoportok 56 0000, 1 400 000 000, 42 000 000 000 és 616 000 000 000 forintba kerülnek majd. Ez így összesen 660 milliárd forint.
660 milliárd forintért lehet tehát simán megvenni egy magyar országgyűlési választást.
De az olvasóink hazudnak. És egyébként is minden bizonnyal jómódúbbak a magyar átlagnál, így több pénzt kérnek. És úgysem megy el 5 600 000 ember szavazni. És valószínűleg 44 százaléknál kevesebb voks kell a győzelemért. És egyébként sem nulláról kell pártot építenünk, biztos van már néhány százaléknyi szerencsétlen, aki őszintén hisz bennünk, és önként, dalolva, ingyen járul az urnákhoz.
Így meg merném tippelni, hogy Magyarországon néhány százmilliárdért simán hatalomra lehet juttattni valakit. Még kampányra sem kell költeni, csak ügyesen osztogatni a borítékokat. Ez sok pénznek tűnik, de valószínűleg több olyan magyar magánszemély is van, aki meg tud mozgatni ennyi pénzt. A kiterjedt gazdasági-politikai érdekcsoportokról nem is beszélve.
És egyébként sem kidobott pénz ez, csak egy remek befektetési lehetőség.
Csak az EU-tól a 2014-2020 közötti hat évben csak a kohéziós alapból 20,56 milliárd eurót kap majd Magyarország, ami magában több, mint 600 milliárd forint. És akkor még el sem kezdtük összeadni, mi mindent lehet itthon, magánszorgalomból ellopni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.