Volt az a félórás műsor a SVT 1 elnevezésű svéd tévében, amit október 23-án adtak le. Forgattak szélsőjobbos rendezvényeken, szóba került a sajtószabadság helyezte, megszólaltattak ellenzékieket, köztük Heller Ágnest, akivel a szereplése miatt nyíltlevélcsatába is keveredett Kumin Ferenc, a kormány fizetett védelmezője. A Miniszterelnökség nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkára hivatalosan is tiltakozott a svéd televíziónál a riportjuk miatt, mert kizárólag ellenzékieket szólaltattak meg, kormányzati véleményeknek viszont nem adtak helyet. Kumin Ferenc szerint a riport egyértelmű lejárató céllal készült, ezért nemcsak helyreigazítást, hanem bocsánatkérést is vár a svéd köztelevíziótól.
Arról viszont most értesültünk egy Svédországban élő olvasónktól, hogy nemcsak itthon nem nyugodnak a kedélyek.
A megbízólevelét a svéd királynak éppen okóber 23-án átadó új magyar nagykövetasszony délután a magyar nagykövetségen szervezett fogadáson megtartott ünnepi beszédét még azzal zárta, hogy szeretné a két ország közötti diplomáciai kapcsolatokat jobbá tenni és szorosabbá fűzni. Majd lement a műsor, Makkay Lilla pedig másnap betelefonál az SVT1-hez, és a Kobra című kulturális műsor szerkesztőjét kereste, hogy jelezze aggályait,
Ezzel azt érte el, hogy másnap az SVT1 egyik hírblokkjának végén érdekességképpen megemlítik, hogy mekkora port kavart az október 23-ai esti adás, hiszen pár órával később a magyar nagykövet a műsor készítőjét kereste telefonon. Rövid interjút is készítettek Kristofer Lundström szerkesztő-újságíróval, hogy mit szól mindehhez. Lundström igazán nagy megtiszteltetésnek érezte, hogy egy nagykövet felkeresi a műsorával kapcsolatos észrevételeivel, azonban nem emlékszik arra, hogy ilyenre korábban lett volna példa. Szerinte ha egy diplomatának valami nem tetszik, akkor annak kifejtésére más fórumok vannak.
Az új nagykövet, Makkay Lilla már a kilencvenes években is dolgozott a stockholmi nagykövetségen, kulturális és sajtóattaséként. Akkor azt nyilatkozta, hogy a feladata a sajtókapcsolatok elmélyítése, a svéd sajtó nyomon követése abból a szempontból, hogyan foglalkozik térségünkkel, elsősorban természetesen Magyarországgal. Azt is mondta, hogy "a svédek elsősorban Magyarország iránt érdeklődnek a szorosan vett kelet-közép-európai térségből."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.