Így terjedtek a mémek a 19. században

tudomány
2013 november 04., 17:54

Remek kutatásba kezdtek a Northeastern Egyetem NULab-jének a kutatói: az amerikai törvényhozás könyvtárában őrzött, beszkennelt amerikai újságok szövegére eresztenek szövegelemző szoftvereket, hogy megvizsgálják egy-egy sztori terjedését. Vagyis azt, hogy hogyan terjedtek a mémek azelőtt, hogy lett volna internet.

Az internet elötti (i. e.) idők meglepő hasonlóságokat muatnak napjainkkal. A 19. században még nem igazán léteztek szerzői jogok, ezért például a legtöbb újságnál voltak ún. csereszerkesztők (exchange editors). Ők voltak a romantikus kor BuzzFeedje, vagyis ők voltak azok, akik más újságokból kiollózott tartalommal töltötték meg lapjukat.

Az érdekes cikkeket hossz szerint rendszerezték, így ha volt mondjuk egy tíz hasábcentiméteres lyuk az aznapi újságban, akkor csak benyúltak a tízcentis cikkek fiókba, és beraktak egyet, többnyire szó szerint, módosítások nélkül.

A Fertőző Szövegek Projekt keretében most ezeket a sok, néha ötvennél több újságban is megjelent, így olvasók százezreihez eljutó sztorikat helyezik el térképen, vizsgálva a hírek terjedését.

Amíg ők elkészülnek a vizualizációval, nézzék meg ezt a videót arról, hogy hogyan terjedt el Charles McKay A vizsgálat című verse, és ez hogyan függött össze az amerikai vasúti hálózat fejlődésével.

(Via Wired)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.