Hét nagyon gazdag licitáló kellett ahhoz, hogy a Christie’s aukciósház kedd esti árverésén Bacon 1969-es hármas festményét végül 142,4 millió dollárért vihesse el a személyét végül nem vállaló nyertes.
Az ár 85 millió dollárral több, mint amennyit a Christie’s-nél reméltek, és ezzel ez lett a világ legdrágábban elkelt műalkotása. Eddig Munch híres sikolya vezetett, amit tavaly adtak el a Sotheby's egyik árverésén, 119,9 millió dollárért. Korábban amúgy Bacon egy másik triptichonja volt a csúcstartó, amit a Chelsea megvásárlásával híressé vált orosz oligarcha, Roman Abramovics vásárolt meg 2008-ban 86,2 millió dollárért.
A licit végén két csalódott érdeklődő is megszólalt. Egyikük ismert licitáló, egy meg nem nevezett ügyfele számára ment el egészen 101 millió dollárig, a másikuk pedig Hong Gyu Shin volt, a manhattani Shin Gallery igazgatója, aki magának próbálta megszerezni a képet.
A festményen szereplő Lucien Freud Bacon egyik legnagyobb riválisa és barátja volt. Hogy miért a múlt század egyik legfontosabb festője Bacon, arról Gilles Deleuze írt amúgy egy nagyon szép könyvet.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.