Igen. Az Oxford Internet Institute blogján elemezte 1979 és 2013 között megjelent több millió hírt. A világ majd összes országának hírügynökségi anyagaiból dolgoztak, összesen 250 millió eseményt feldolgozva. Ezeket aztán algoritmusokkal szűkítették, megállapították, hogy kik benne a szereplők. Végül 43 millió olyan eseményük maradt, ahol a főbb szereplők a hírben másik országban voltak.
Ez látható ezen a térképen, ahol minél világosabb egy vonal, annál több a hírekbeli kapcsolódás a két helyszín között. Elemezve az adatokat persze az derült ki, hogy az Egyesült Államok számít a világ földrajzi fókuszpontjának a hírszerkesztésben, leggyakrabban pedig Afganisztán, Kína, Irán, Irak, Izrael és Oroszország volt az USA-hoz kapcsolva.
Ha kizárták az Egyesült Államokat, akkor a két legtöbbet kapcsolódó ország Afganisztán és Pakisztán volt, a legtöbbet kapcsolódó város pedig Szöul és Phenjan. A nemzetközi híráramba a legkevésbé becsatornázott régió Fekete-Afrika lett.
Az eredmények persze magukért beszélnek, de azért érdemes óvatosnak maradni. A feldolgozott adatok azért nagyban nyugati hírforrásokon alapultak, ráadásul sokat számít egy országban a sajtószabadság helyzete és mondjuk az internet elterjedtsége. De azért az eredmények rárímelnek arra, amit a téma egyéb kutatói is felfedtek már.
Benjamin Henning például évek óta jeleníti meg térképen, hogy hogyan fest a világ országainak mérete, ha azt vesszük alapul, hogy mennyit foglalkozik velük a Guardian.
[caption id="attachment_78818" align="alignnone" width="760"] Ezen a gifen 2010 és 2012 közötti arányok láthatóak, úgy, hogy az angol (belpolitikai) híreket nem számították be a kutatás során.
És közben pedig a nagyobb nemzetközi hírügynökségek is lényegesen megnyesték a külföldi, távoli vidékekre kitelepített stábjaik méretét, még nehezebbé téve a helyi eseményekről történő tájékoztatást. A webkettő további terjedése nyilván fog ezen a struktúrán előbb utóbb alakítani,de azt még nem látni, hogy pontosan milyen irányba.
(via Atlantic)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.