Arról, hogy Ukrajna az oroszok zsarolásának engedve pénteken végül miért nem írta alá a társulási szerződést az Európai Unióval, itt olvashatja el Magyari Péter remek elemzését. Hogy mi történt azóta, arról meg a következőkben lesz szó.
Pénteken kora délután két demonstráció kezdődőtt Kijevben. A Függetlenség terén sztrájkoló egyetemisták tiltakoztak, a szomszédos Európai téren a kormányzó Régiók Pártjának hívei gyűltek össze.
A rendőrség nem különítette el a két demonstrációt egymástól, mégsem történt sokáig semmi. Majd megjelent több ezer, kisportolt, erőszakos figura, a diákok szerint provokátorok. Miután befejeződött a kormánypárti tüntetés, a téren egyre több rohamrendőr jelent meg. Éjjel pedig könnygázzal és gumibotokkal kezdtek oszlatni a különleges alakulatok. A tüntetők szerint a kisportolt provokátorok kezdték a verekedést.
Szemtanúk szerint a zömében egyetemistákból álló tüntetőket gumibotokkal verték és rugdosták a rohamrendőrök, még azokat is, akik menekülni próbáltak, és semmiféle ellenállást nem tanúsítottak az oszlatással szemben. A kijevi mentőszolgálat főorvosa szerint az incidens után 35-en kértek orvosi segítséget, közülük hét kórházi ellátásra szorult.
A belügyminisztérium szerint 12 rendőr is megsérült a központi téren. A hatóságok 35 tüntetőt vettek őrizetbe, akiket nap közben elengedtek.
A rendőrök indoklása szerint azért volt szükség a tér kiürítésére, mert a tüntetők akadályozták a főváros újévi fenyőfájának felállítását.
Szombaton Mikola Azarov ukrán miniszterelnök provokációnak nevezte a Függetlenség téri demonstráció erőszakos szétoszlatását, és alapos vizsgálatot ígért.
Viktor Janukovics elnök is kiadott egy közleményt, amiben azt írta, hogy "mélységesen felháborítanak azok az események, amelyek az éjszaka a Szabadság téren történtek. Elítélem azokat a cselekményeket, amelyek összetűzéshez és az emberek szenvedéséhez vezettek", Azt ígérve, hogy a történtekért felelősek meg lesznek büntetve, de a rendőrséget nem nevezte meg felelősként.
Az talán nem rázta meg az ukrán politikát, de a magyar külügyminisztérium is elítélte a rendőrség akcióját, és haladéktalan vizsgálatot sürgetett. És felhívta a figyelmet a szólás szabadságának fontosságára.
A több tízezres tüntetések szombaton is folytatódtak, az ellenzék általános sztrájkra szólította fel az egész országot. Megszólalt Vitalij Klicsko ökölvívó világbajnok, az Ütés (UDAR) párt elnöke is. Janukovics és a kormány lemondását követelte, mert ellopták ellopták Ukrajna álmát az Európához való csatlakozásról.
Közben szombaton este - hogy senkiben ne maradjanak kétségek - az ukrán miniszterelnök azt jelentette be, hogy rövidesen Oroszországba látogat Janukovics elnök, és az a szándéka, hogy egyfajta úti tervet írjon alá a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok megújításáról.
Vasárnap délben pedig újra sokan gyűltek össze Kijevben, pedig a hatóságok megtiltottak minden politikai megmozdulást a belvárosban. Becslések szerint legalább százezren vonultak a Tarasz Sevcsenko parktól a Függetlenség térre, a menetet Vitalij Klicsko, Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko bebörtönzött exkormányfő mögött álló Haza párt frakcióvezetője és Oleh Tyahnyibok, a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt elnöke vezette. Csatlakoztak a demonstrálókhoz lengyel politikusok is.
Több tüntető felmászott az újévi fenyő épülő állványzatára (aminek a megvédésével indokolták a demonstráció szombat hajnali szétverését a rendőrök), és zászlókkal díszítették fel azt.
A tömeg eleinte békésen tüntetett, incidensekről nem érkezett hír. Több száz rohamrendőrt vezényeltek viszont a tértől nem messze lévő elnöki hivatal védelmére. Elterjedt ugyanis, hogy a tüntetők később a hivatali épületek elé készülnek vonulni.
Itt valóban volt egy kisebb összecsapás. Markolóval próbálta meg áttörni a rendőrségi kordont az ukrán köztársasági elnöki hivatal közelében a tüntetők egy csoportja. A rendfenntartók könnygázzal oszlattak, az elnöki hivatal bejáratához vezető utat fémkorlátokkal és buszokkal torlaszolták el.
Nem tudták ugyanakkor megvédeni a kijevi városházát. Azt ugyanis megszállták a nacionalista Szabadság aktivistái. Azt mondták, azért kell az épület, hogy a demonstrálók megmelegedhessenek. A felső szinteket nem is foglalják el, és azt ígérték, hogy igyekeznek biztosítani a rendet a városházán.
Egyelőre az van, hogy sok a rendőr, kisebb összetűzések vannak a tüntetőkkel, de jelentkezünk, ha vannak újabb hírek.
A szöveg zömmel az MTI helyszíni tudósítójának jelentéseiből készült. A tüntetést ezen a streamen is lehet követni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.