Ezért drága az iphonE 5S

Tbg
TECH
2014 január 03., 13:48
comments 11

Emlékeznek még, amikor a Demokratikus Koalíció egyik képviselője, nevezett Oláh Lajos azt állította a parlamentben, hogy Túlárazott az iPhone 5S Magyarországon, és a választ a miértre a gazdasági miniszternél, Varga Mihálynál kereste?

((Nem, az Iphone nem valami létszükséglet, étel, ital vagy valami, hanem egy telefon. Azok között is az Apple jelenleg legmenőbb, csúcskategóriás terméke.))

A telefon valóban drágább itthon, mint másutt:

Legolcsóbb Svejcben: 246 400 forint, Magyarországon: 288 900.

Teljesen érthető volt tehát, hogy egy szociálisan érzékeny párt képviselője Varga Mihály gazdasági minisztertől megkérdezze az igazságot a drága luxustermékről.

Varga pénteken - miután jó színben tüntette fel a magyar gazdaság állapotát - írásban válaszolt a DK-s képviselő kérdésére, idézzük:

Az árak legfőbb szabályozója a piac és a gazdasági verseny.

Ezt jó hallani attól a kormánytól, amelyik nem szereti sem a piacot, sem a gazdasági versenyt.

Az iPhone árak nemzetközi eltérését befolyásolhatják ugyan az adók, azonban ez ne m
indokolhatja az árak nagyarányú eltérését.

Varga Mihály itt arra utal, hogy a kormány különadói nem befolyáolhatták ekkora mértékben az 5S árát, sőt szabad kezet adtak a vállalkozások, hogy áraikról döntsenek:

Az árak kialakításába a piaci verseny szabadság a miatt a Kormány nem avatkozik be, a kedvezmények nyújtásáról a piacon tevékenykedő vállalkozások döntenek.

Pedig az Orbán-kormányban nem mindenki gondolja így, Hoffmann Rózsa például ezt mondta legutóbb a tankönyvpiac államosításáról:

 A kevesebb választék olcsóbbságot is eredményez.

Fónagy János államtitkár pedig így fejezte ki magát tavaly:

Én egyébként a versenyben sem hiszek.

Varga szerint még a különféle szolgáltatók árszabása is belejátszik a magas árba, bár a kérdés valójában a független, szolgáltatói szerződés nélküli készülékekre vonatkozott.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.