Van fejlemény a metrókapuk ügyében, amiket mindenki kikerül

Budapest
2014 február 11., 07:14

Volt az Ács Daninak az a videója, amit a Corvin negyednél készített, és kiderült belőle, hogy tökéletesen értelmetlennek látszik a tavaly nyári óta tartó kísérlet a metrós beléptetőkapukkal.

Márpedig ez fontos eleme az elektronikus jegyrendszernek, amivel végre a BKK is átlépne a 21. századba. Ehhez kellenének a metró- és egyes kiemelt HÉV-állomásokon a be- és kiléptetőkapuk.

A próbaüzem alatt "elsősorban a berendezések bevételi hatékonyságáról, tartósságáról, biztonságáról" gyűjt információkat a BKK. A Népszabadság szerint elégedettek az eddig tapasztaltakkal, elegendő az áteresztő képesség és hatékony a menetdíjbehajtás. Hogy ez hogy jött ki egy olyan kapun, amit lényegében senki nem használ, az rejtélyes, de a jelek szerinht márciusban vége a próbaüzemnek, amit már eleve rövidebbre szántak. Most már az elektronikus jegy teljes műszaki megoldására készítik elő a tendert. Hogy mikor írják ki, azt nem tudni.

A járműveken lévő több ezer jegykezelő cseréjét, illetve a metrókapuk telepítését a számos hatósági engedély beszerzése miatt már eleve 2015-re tervezték, de nem tudni, hogy ez tartható-e, mert ehhez már le kellett volna zárni az erre kiírt közbeszerzési eljárást. A terveke szerint a papírjegyeket és bérleteket idén cserélték volna le.

De most máskép lesz: első ütemben 300 darab jegy- és bérletkiadó automatát telepítenek március és 2015 első negyedéve között. Nem sok, ráadásul ezek egyelőre csak a jegyek és bérletek éjjel-nappali árusítását szolgálják. Aztán majd a virtuális jegyek megjelenésekor állítják át az új rendszerre. Ez lesz majd az a csodakorszak, amikor valaki bankkártyával időalapú elektronikus jegyet vesz. Hogy mikor? Idén biztosan nem, talán jövőre.

Az egész rendszer kiépítését húszmilliárd forintra becsülték.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.