Általános puhulás, beszélget a Nyugat az oroszokkal

külföld
2014 március 06., 00:22
  • Eszelős mennyiségű külügyminiszter kolbászol Párizsban.
  • John Kerry amerikai külügyminiszter találkozott Lavrov orosz külügyminiszterrel, és azon kívül a német, a francia, a brit, az EU-s és az ukrán külügyminiszterrel is.
  • Valami enyhülésféle látszik. Vagy hallatszik.
  • Vagy csak a szokásos taktikázás.
  • Az MTI tudósítását látják.

„Ma elkezdtünk egy folyamatot, és reméljük, hogy megoldáshoz fog vezetni” – hangsúlyozta Kerry a francia külügyminisztériumban, ahol Laurent Fabius francia, Frank-Walter Steinmeier német, William Hague brit és Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, valamint Catherine Ashtonnal, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével találkozott.

photo_camera Kerry és Lavrov Párizsban. AFP PHOTO / POOL / KEVIN LAMARQUE

Laurent Fabius üdvözölte, hogy az ukrán válság kirobbanása óta most először sikerült mindegyik felet összehívni. Erre a Líbiát támogató nemzetközi csoport külügyminisztereinek a francia elnöki hivatalban rendezett találkozójának alkalmából kerülhetett sor, ahol az amerikai és az orosz külügyminiszter először találkozott azóta, hogy Oroszország ellenőrzése alá vonta a Krím félsziget egy jelentős részét. A munkaebéd fő témája ezért Ukrajna volt.

Az Elysée-palotába késve érkezett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, akinek a kamerák kereszttűzében azzal kellett szembesülnie, hogy a nyugati diplomácia vezetői és Francois Hollande francia államfő arról akarják meggyőzni: üljön tárgyalóasztalhoz Andrij Descsica ideiglenes ukrán külügyminiszterrel, aki váratlanul érkezett Párizsba kedd este Kerryvel. Lavrov azonban erre nem volt hajlandó, ezért az első egyeztetés gyorsan félbeszakadt.

Délután több

kétoldalú találkozóra

is sor került a diplomáciai tárcák vezetői között a nagykövetségeken és a külügyminisztériumban.

A nemzetközi megfigyelők Ukrajnába küldését szorgalmazta az Ukrajna függetlenségét garantáló 1994-es budapesti memorandum aláíróinak találkozóján az amerikai nagykövetségen az amerikai, a brit és az ideiglenes ukrán külügyminiszter. Később Kerry Lavrovval tárgyalt az orosz nagyköveti rezidencián, miközben ukrán kollegája továbbra is hiába várta, hogy Lavrov vele is tárgyaljon.

Később ellentmondásos hírek jelentek meg arról, hogy az ideiglenes ukrán külügyminiszter Párizsban tartózkodik-e még. A párizsi ukrán nagykövetség azt közölte, hogy Andrij Descsica elutazott, mivel Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a nyugati diplomácia vezetőinek nyomásgyakorlása ellenére sem hajlandó tárgyalni vele.

Az Egyesült Államok azonnal cáfolta a hírt és az ukrán miniszter tényleg Párizsban maradt.

Időközben Szergej Lavrov azt közölte az orosz sajtóval, John Kerryvel egyetértettek abban, hogy segíteni kell az ukránokat a február 21-én Kijevben aláírt válságrendezési megállapodás teljesítésében, az Egyesült Államok ezt azonban cáfolta.

Kerry később megerősítette, hogy tárgyalt orosz kollegájával az ukrán válság rendezéséről, mégpedig a február 21-én Kijevben az időközben leváltott ukrán elnök, Viktor Janukovics és az akkori ellenzék között a francia, a német és a lengyel külügyminiszter közreműködésével megkötött megállapodás alapján. De nem született megállapodás Moszkva és Washington között.

A Rosszija 24 állami hírtelevízió kamerája előtt Lavrov azt mondta, hogy megvitatták azokat a lépéseket, amelyek az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az Oroszország-NATO Tanács és más nemzetközi szervezetek tesznek, amelyek azonban az orosz külügyminiszter kijelentése szerint nem segítik a párbeszéd és az építő együttműködés atmoszférájának a megteremtését.

Lavrov a nyilatkozat után azonnal a francia külügyminisztériumba sietett, ahol a francia, az amerikai, a német és a brit külügyminiszter, valamint az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője várták őt egyeztetésre. Ott viszont továbbra sem volt hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni Andrij Descsica ideiglenes ukrán külügyminiszterrel, ezért mindketten külön-külön tárgyaltak a nyugati diplomáciai vezetőkkel.

„Megállapodtunk abban, hogy a következő napokban folytatjuk a tárgyalásokat arról, hogyan lehet rendezni a helyzetet és megoldást találni a válságra" – mondta távozóban az orosz diplomácia vezetője nyugati kollegáival folytatott megbeszéléseiről. Amikor az újságírók rákérdeztek arra, hogy találkozott-e ukrán kollegájával, Lavrov annyit mondott:

„Ki az? Én nem láttam senkit".

A francia külügyminiszter egyébként reggel még azt közölte, hogy német kollegájával előkészítettek egy megoldási tervet is. Ez a javaslat a február 21-én Kijevben kötött megállapodáshoz tér vissza, amelyet az időközben leváltott ukrán elnök, Viktor Janukovics és az akkori ellenzék kötött meg a francia, a német és a lengyel külügyminiszter közreműködésével. A francia külügyminiszter a következő pontokat emelte ki a tervből: nemzeti egységkormány, az oroszok visszavonulása, a szélsőséges milíciák feloszlatása, a 2004-es alkotmány alkalmazása és az elnökválasztás előkészítése.

Németország a hét eleje óta szeretné elérni, hogy megalakuljon egy nemzetközi összekötő csoport. A Fehér Ház tájékoztatása szerint Angela Merkel német kancellár és Barack Obama amerikai elnök keddi telefonbeszélgetésük alkalmával megegyezett abban, hogy a válságból vezető kiút az lenne, ha Oroszország visszavonná katonai erőit a bázisokra és az orosz kisebbség jogait nemzetközi és emberi jogi megfigyelők szavatolnák, valamint közvetlen párbeszéd kezdődne Oroszország és Ukrajna között. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.