Még egy NAV-os, ezúttal a 2013. január 1-jével megszüntetett Kiemelt Ügyek Igazgatósága Rapid Ellenőrzési Főosztályának egykori vezetője, Vancsura István állt elő azzal, hogy a NAV több felső-középvezetője tudatosan lehetetlenítette el az áfacsalások felderítését.
Vancsura meg is nevezte azokat, akiket ezért felelősnek tart:
Ők voltak azok, akik Vancsura szerint „hatáskörüket túllépve meggyőzték a kormányt arról, hogy a KÜI nem hatékony, és fel kell számolni”. Ez az indoklás szerinte hamis, és pontról pontra cáfolható, de ezt a sajtótájékoztatón nem tette meg. A KÜI 2007-ben alakult, Vancsura István 2010-ben került oda. Ő azt mondta, hogy az igazgatóság szakmai helyettesétől úgy tudja, 2007-2010 között hatékonyan működött az igazgatóság.
Horváth András, az áfabotrányt kirobbantó NAV-os más véleményen volt, szerinte a KÜI már 2010 előtt sem vizsgálhatta mélységében a kiemelt adózókat vagy a teljes áfacsalási láncokat.
A sajtótájékoztatón sokat emlegetett Somos Katalin 2010-ben lett a KÜI-t felügyelő NAV-os főigazgató, előtte a kiemelt adózókkal foglalkozott.
Horváth amúgy rendkívül agitáltan, indulatosan beszélt. Szerinte Vancsura „belülről és felülről” ugyanarra jött rá, amire ő „kívülről és alulról”. A megoldási javaslataik is ugyanazok voltak, amiket ha alkalmaznak, „ezermilliárdokkal beljebb lenne a költségvetés”. Azt mondta:
„Mi lesz elég egy döntéshozónak, hogy lépjen? Ót hónapja, öt hónapja(!) hallgatnak. Amióta én kijöttem, 500 milliárdos forintot loptak el.”
A sajtótájékoztató elején még elmondták, hogy a rendőrségen több tanú is alátámasztotta és kiegészítette Horváth vallomását, de a Nemzeti Nyomozó Irodánál mindössze egy nyomozó dolgozik az ügyön. Azt is elmondták, hogy bár közel a választás, ez pártpolitikától mentes ügy.
A sajtótájékoztatón jelen volt Vágó Gábor LMP-s képviselő, Vancsura maga pedig a JESZ Bács-Kiskun megyei képviselő-jelöltje.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.