Ismernek olyan lapot, amit nem lehet tudni, kik írnak, kik készítik a benne lévő fotókat, milyen pénzből készül, de bedobálják a postaládákban, és nagyon sokat szerepel benne Rogán Antal és Rogánné Cecília?
Na, a City Magazin ilyen.
Nem, ez nem számít bele a jelöltek hivatalos kampányköltségbe, hiszen nem a Fidesz adja ki.
Vannak azok a megszokott önkormányzati újságok, amik szintén ingyenesek, nagyon sokat szerepel bennük a polgármester és az alpolgármester, nagyon keveset a helyi ellenzék, súlyosan veszteséges, de azt mélyen a zsebébe nyúlva kifizeti az önkormányzat, mivel el kell juttatni a fontos helyi híreket a helyiekhez.
A City nem ilyen. Mármint sokat szerepel benne a polgármester, de nem az önkormányzat adja ki.
Alapvetően két módja van, hogy ne csak vigye a pénzt egy lap, hanem valamit hozzon is. Az egyik, hogy pénzért kell árulni, és még hirdetőket kell bele szerezni.
De a City nem ilyen.
Akkor ingyen kell osztogatni, így be lehet kamuzni egy óriási olvasótábort a hirdetőknek, akik sok pénzért vesznek reklámfelületeket. Vagy sokan kevésért, valami tartalmat pedig köré kell rakni, és kész. De a City nem is ilyen.
Az a legkevesebb, ha azt mondjuk, a lap készítői nem akarnak sokat elárulni magukról. A kötelező minimumot, az impresszumot letudják azzal, hogy
A Kiadó neve: Összefogással a Belvárosért Polgári Egyesület
Székhelye: 1053, BP., Cukor u 5.
Kiadásért felelős személy neve: Galambos Ildikó
Szerkesztésért felelős személy neve: Galambos Ildikó
A lap abban kétségtelenül hasonlít a többi újságra, hogy vannak benne cikkek és fotók is, abban nem, hogy a cikkek nincsenek aláírva, és a fotókról sem derül ki, hogy ki készítette azokat. Ha önök még nem találkoztak újságoknak dolgozó fotósokkal, akkor azt érdemes tudni róluk, hogy arra elég érzékenyek, hogy ne lopják a fotóikat és tüntessék fel a nevüket.
Az újságírókról ez már nem feltétlenül igaz, főleg, ha kínos pr-cikkekről van szó. De azért az akkor is elég ritka, hogy egyáltalán nincs senki feltüntetve szerzőként, pláne, ha tegeződős interjút készít, akár mondjuk Rogán-Gaál Cecíliával. Például:
Van időtök egymásra Tónival?
De miért nincsenek kiírva a nevek? "A lapot nem állandó újságíró gárda írja és szerkeszti, hanem alkalmanként kérünk fel erre szakmabelieket" - kaptuk a választ a kérdésre.
Talán az is érdekes, hogy a lap névtelenségbe maradó újságírójának nem kellett messzire mennie, amikor ide benézett:
A szerkesztőség címe ugyanis megegyezik a Fidesz belvárosi irodájának a címével, a Cukor utca 5. alatt van mindkettő. A kiadó/szerkesztőség-vezető Galambos Ildikó szerint valóban ugyanaz a cím, de külön helyrajzi számon lévő, magántulajdonú helyiséget használnak.
De ki az a Galambos Ildikó, aki egyszemélyben felelős a szerkesztésért és a kiadásért? Róla korábban semmit sem hallottam. Az átlátszó írta meg még 2012-ben, hogy az ötödik kerületi jegyzőségen dolgozik. Ott kerestük, szabadságon volt, de aztán sikerült vele beszélni. Kérte, hogy küldjük el a kérdéseinket. Elküldtük. Arra voltunk kiváncsiak, hogy miért indították a lapot, miből tartják el, kik írják, milyen szerkesztői tapasztalata van a főszerkesztőnek, és mennyire tartja összeférhetetlennek, hogy önkormányzati dolgozóként a polgármestert lelkesen propagáló lapot ad ki és szerkeszt, és mennyi támogatásot kaptak az elmúlt években az önkormányzattól.
A válasz meg is jött. Van ebben egy gondosan összeszedett lista arról, amiből az derül ki, hogy számos civil szervezet rendszeresen kapott támogatást a belvárosi önkormányzattól az elmúlt sok évben. Képzeljék, csak baloldali és a Jobbikhoz köthető szervezetek vannak rajta Galambos listáján. Érdekes persze ez is, le is írjuk gyorsan, aztán folytatjuk a Cityvel.
A City-t kiadó Galambos politikai alapon összerakott listája végén azért megjegyezi, hogy "Tudomásom szerint Belváros önkormányzata az elmúlt években következetesen ragaszkodott ahhoz, hogy az elbírálásnál nem tett különbséget aközött, melyik szervezet melyik párthoz köthető, vagy van-e egyáltalán bármilyen politikai preferenciája”
Van-e valakinek hiányérzete? Igen, a fideszes kötődésű civil szervezetek nincsenek benne a listában. De tudják, hogy mi hiányzik még a válaszból? Hogy mennyit kapott a lapot kiadó Összefogással a Belvárosért Polgári Egyesület az önkrományzattól. Visszakérdeztünk, de azóta is hiába várjuk a választ.
Azt megtudtuk, hogy az egyesület 2000-ben, "tehát hat évvel Rogán Antal polgármesterségének megkezdése előtt alakult". Galambos arra is hivatkozik, hogy a 2008. és 2013. között az önkormányzattól kapott támogatásról szóló szerződésekből világosan látszik, hogy a lapkiadással kapcsolatos költségeket az önkormányzattal nem számoltathatjuk el.
Galambos Ildikó azt már nem adta össze, hogy másra mennyit kaptak, a szerződéseket sem mellékelte. Az önkormányzattól sem kaptunk választ erre.
Az önkormányzat honlapján az üvegzseb résznél valóban lehet keresgélni a 2008 október és 2013 augusztus közötti időszakban. Hogy miért pont ez az időszak, az nem derült ki.
Első körben ezt néztük meg, egy tájékozató nem elérhető.
Ez összesen 35 258 915 ezer forint. Több, mint bármelyik, Galambos Ildikó által emlegetett balos szervezeté. (A civil szervezetek támogatásáról nem a polgármester dönt, ha a képviselőtestület. De a jelek szerint nem okoz problémát konszenzusra jutni.)
A következő körben kiléptük az üvegzseben nyomon követhető időszakból, és itt is találtunk támogatásokat.
Az Összefogással a Belvárosért Egyesület 2006 augusztusban kapott rendezvényekre, lakossági fórumokra 9,3 milliót.
Találtunk még 2008-as, de október előtti szerződéseket is. Az indoklás a szokásos, kulturális rendezvények, lakossági fórumok, eszközök beszerzése, támogatások nyújtása rászorulóknak, működési költségek, élemiszercsomagok osztása. Három részletben az még 19 604 835 millió forint. Fogalmunk sincs, hogy 2007-ben kaptak-e támogatást, illetve előtte 2000-es megalakulásuk óta összesen mennyit.
A fellelhető szerződések alapján azért ez így is összesen
64 millió 163 750 forint.
De Galambos szerint nem a 64 millióból adják ki a lapot.
Az újság kiadása az Egyesület tagságának igénye volt, de annak költségét az utolsó fillérig magántámogatásokból fedezzük.
Hogy kik adták össze, aztán nem árulta el, ahogy azt sem, hogy mekkora példányszámban nyomják, és mennyit emészt fel a City kiadása.
A lap tele van önkormányzati hirdetésekkel, de abból Galambos Ildikó szerint nincs bevételük, tekintettel arra, hogy az egyesület alapszabálya szerint céljuk "az Önkormányzat és a polgárok közötti együttműködés, kommunikáció segítése, ezért felajánlottam az Önkormányzatnak, hogy közcélú hirdetéseket díjmentesen elhelyezhetnek az újságban".
"Jómagam, mint az Egyesület elnöke, közel tíz éve a jegyzői titkárságon dolgozom, munkám semmilyen összefüggésben nem áll egyéb közéleti tevékenységemmel. Magyarországon semmilyen törvény nem tiltja meg azt, hogy pályázhasson bárki, aki megfelel egy adott pályázati kiírás kritériumainak. Márpedig az általam képviselt Egyesület megfelel minden követelménynek."
Nem válaszolt.
Olyan lapra volt igény, amiben pozitív hírek szerepelnek, és nem támadunk vele senkit.
Addig fogjuk kiadni, amíg igény van rá és amíg ezt finanszírozni tudjuk.
Az egyesület egyéb működéséről elég keveset tudni. Azt például lehet, hogy kaptak 1,5 millió forintot egy gyerekrajzpályázatra és történelmi gyereknap megszervezésére 2013 májusban. Mivel hiányos a szerződések listája, így azt nem tudjuk kijelenteni, hogy ők kapták a legtöbb pénzt 1997 óta, de hogy az elmúlt nyolc évben dobogósok, az biztos.
Egy erős kihívójuk biztosan van, az Élő Belváros Polgári Egyesület. Ez a szervezet szintén azonos címre van bejegyezve a belvárosi Fidesz-irodával, csak a saroképület másik utcája, a Veres Pálné 16. szám alá. Vezetője az a Turbó Annamária, aki szintén a jegyzői titkárságon dolgozik, titkárnőként. Az egyesület egyébként 2005-ben pályázatot írt ki az V. kerület lakosságának "alternatív" tájékoztatását szolgáló időszaki kiadványra. Akkor erre a kétheti lapra áprilistól az év végéig 25 millió forintot szántak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.