Para van, Putyin-para van

külföld
2014 április 09., 00:04
photo_camera Orosz tüntető a Krímben Sztálin-naptárral. MTI/AP/Vadim Ghirda

Azt írja az Independent, hogy azt írja a Svenska Dagbladet (konzervatív-liberális stockholmi napilap), hogy azt mondja Andrej Illarjonov, Putyin volt gazdasági tanácsadója, hogy az orosz elnök nem fog megállni a Krímnél, történelmi küldetéstudata van, igazságot akar szolgáltatni Oroszországnak, és visszaállítani II. Miklós illetve Sztálin birodalmát. Ezért Grúzia, Ukrajna, Belorusszia, a balti államok és Finnország részben vagy egészben veszélyben vannak.

Nem tudni, hogy Illarjonov, aki jelenleg az amerikai konzervatív Cato Intézet ösztöndíjasa, mennyire paráztatógép. Az biztos, hogy 2000 és 2005 között Putyin legbelső köréhez tartozott, gazdasági stratégiai kérdésekben döntő szava volt, és a G8-as találkozókon gyakran képviselte Oroszországot. És az is biztos, hogy az oroszügyekben egyébként nem nagyon félős finnek – akik két háborúban is megverték a Szovjetuniót, és még csak a NATO-ba sem léptek be a világháború után – az utóbbi napokban megerősítették határaik felügyeletét, illetve a finn légierő a Balti-tengeri területeket figyeli a szokottnál éberebben.

Finnország 1917-ig 108 éven át az Orosz Birodalom része volt, önálló nagyhercegségként, a bolsevik forradalom után kiáltotta ki függetlenségét, amit a polgárháborúba süllyedő szovjetek tudomásul vettek. Az 1939-40-es téli háborúban és az 1941 és 44 között zajló újabb finn-szovjet háborúban is sikerült kisebb területi veszteségek árán megvédeniük a függetlenséget.

Illarjonov azt állítja, hogy Putyin gyakran mondogatta, milyen nagy hibának tartja a bolsevikok 1917-es egyezményét a finn függetlenségről.

A gazdasági szakértő szerint csak fegyverrel lehet majd megállítani Putyint. A nyugati gazdasági szankciók csak arra jók, hogy tovább erősítsék a Kreml propagandáját, miszerint a Nyugat összeesküdött az oroszok ellen.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.