Kis csúszásnak vagyunk szemtanúi, de szerencsére már csak hetekben mérhető - ezzel nyitottak azon a sajtótájékoztatón, ahol kiállt a főváros, a BKK és a T-Systems illetékese, hogy elmagyarázza, miért nem indult el még a budapesti bérbringa rendszer.
A T-Systems illetékes akkor már elkezdett izzadni, amikor a tévések kérésére elkezdte magyarázni, hogy mi is a baj. A lényeg, hogy az innen-onnan kinézett alkalmazások összehangolására szánt időt alaposan alulbecsülték. Nagyon a részletekbe nem ment bele, volt arról szó, hogy milyen nehéz, ha a napelemről működik az oszlop, és dinamó működteti a biciklik fedélzeti számítógépét, és most képzeljük el ezek összehangolását.
A lényeg: a T-Systems a jelek szerint 180 millió kötbért fog kifizetni a csúszás miatt, miközben a teljes projekt a biciklik beszerzésével, a dokkolók kiépítésével és a szoftverekkel, miegymással 1,1 milliárdba kerül. A 180 millió a kötbér plafonja, ennél többet nem szedhet be a BKK és a főváros. Ha július 16-áig nem készül el a rendszer, akkor felbonthatják a szerződést, de ezt nem nagyon akarja a BKK, mert Vitézy Dávid BBK-főnök szerint akkor újra kellene indítani az egész tendereztetést. Az pedig még nagyobb csúszással járna. Bíznak abban, hogy a T-Systems kijavítja a hibákat, és nem lesz akadálya a júliusi átadásnak. Nem minden kártyával működik most, és az éritőképernyőn sem jelez ki mindent egyelőre.
Addig tesztelik szorgalmasan a rendszer, a héten már a BKK és a T-Systems több száz munkatársa. Ha ezek túl vannak, indul az ezer fős tesztüzem, amire bárki jelentkezhet, és féléves bérletet kap majd jutalmul, ha megosztja tapasztalatait.
Az árakról Vitézy óvatosan beszélt, mert azok a kezdeti tapasztalatok után változhatnak. Egy éves teljes árú bérlet 18 900 forint lesz. Ha valakinek van éves BKK-bérlete, akkor féláron lesz. Az első ezer fő pedig 12 ezres bérletet kap, ebből ötezer lebiciklizhető. (Félóráig ingyenes a rendszer, ezzel ösztönzik, hogy tegyék vissza a kerékpárt az emberek, hogy használhassa azt más is. Utána kell fizetni.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.