Csütörtökön Brüsszelben tárgyalt Vitályos Eszter fejlesztéspolitikai államtitkár a norvég pénzeket kezelő ottani irodával. A magyar kormánynak két fronton is vitája van velük:
Utóbbi ügyben közeledtek csütörtökön az álláspontok. A magyar kormány vállalta, hogy a Széchenyi Programirodától közvetlenül a Miniszterelnökségbe viszik be az ide tartozó pénzek pályáztatását. Júliusra a terv szerint felállnak az új irodák, akkor Budapestre látogatnak a norvégok, és ha elégedettek lesznek, akkor újra jöhetnek ezek a pénzek.
A civilek ügyében azonban semmit sem közeledtek az álláspontok. A norvégok az ide szánt pénzeket nem függesztették fel, mert ennek elosztásában nem vesz részt a magyar kormány. A magyar kormány viszont elvenné a pénzosztás jogát pályázaton elnyerő Ökotárs Alapítványtól a munkát.
A norvégok csütörtökön azt követelték, hogy a magyar fél állítsa le a KEHI vizsgálatát a programirodánál, számolt be Csepreghy Nándor helyettes államtitkár.
A magyar kormány erre nem hajlandó, sőt Lázár János felszólította a KEHI-t, hogy minél hamarabb csinálja végig, és zárja le a vizsgálatot.
A magyar kormány azt vetette a norvágok szemére, hogy 2012 óta már három levélben is panaszkodott a náluk az Ökotársra, de sosem válaszoltak.
A Miniszterelnökség szerint a norvégok által adott támogatás olyan közpénz, aminek elköltéséhez a magyar kormánynak is köze van. Az ugyanis bár norvég adófizetőktől származik, egy EU-s megállapodásnak köszönhetően jön Magyarországra, így jogilag olyan mint az EU-s pénzek, amelyek minden tagország számára közös közpénzek, vagyis jogi értelemben magyar pénzek is.
A Miniszterelnökség kitart amellett, hogy az Ökotárs tagjai elfogultak és maguknak osztják a pénzeket. Csepreghy szerint az velük a legnagyobb baj, hogy "kizárják a támogatásokból a másképpen gondolkodókat."
Lázár János azt tervezi, hogy a KEHI vizsgálata után az Ökotárs vezetőjét meghívja teázni, és utána áll a norvég kormány rendelkezésére is.
A norvég kormány eddig kategorikusan visszautasította Lázár vádjait.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.