Semmivel sincs jobb állapotban a világgazdaság, mint 2007-ben, mondja Jaime Caruana, a Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank of International Settlements, BIS), a jegybankok jegybankjának igazgatója.
Szerinte ahogy 2007-ben, úgy most is kimondottan sérülékeny a gazdaság, amit egy pénzügyi válság pillanatok alatt romba dönthet:
"Úgy tűnik, a piacok meggyőződése, hogy a pénzügyi kondíciók hosszú távon ilyen enyhék maradnak" - mondta, utalva a jegybankok pénzügyi enyhítésnek nevezett pénznyomtatására. Ezt eredetileg a hitelszűke orvoslására kezdték el, de már nem beszélhetünk hitelszűkéről sem:
a kockázati felár, a SDS-spread hajszálvékonyra apadt, ami miatt a vállalatok most raklapszámra vesznek fel hiteleket, hogy saját részvényeket vásároljanak a pénzből.
És ami miatt most még aggasztóbb a helyzet, az az, hogy a feltörekvő piacokon, például Kínában, Törökországban és Brazíliában a vállalatok tömegével vettek fel magánhiteleket, így adósságrátájuk pár év alatt 20 százalékkal emelkedett.
És ehhez társul a tőzsdei eufória, ami miatt tömegével nőnek a lufik a piacon. Az európai tőzsdeindexek például úgy emelkedtek 15 százalékot egy év alatt, hogy
nincs tényleges gazdasági növekedés.
A BIS szerint az utolsó mentsvár, Kína hatalmas, négyezermilliárd dolláros kötvényállománya sem jelent igazi megnyugvást. Olyan, mint a Maginot-vonal, ami elhitette a franciákkal, hogy nem kell német támadástól tartaniuk. Jelentésükben példaként az 1920-as évek Egyesült Államokára, vagy a 80-as évek Japánjára hivatkoznak:
mindkét országnak hatalmas banki tartalékai voltak, mielőtt beütött volna a krach.
(Via The Telegraph)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.