A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tette közzé az útmutatót, aminek segítségével az ügyfelek kiszámolhatják a számukra visszajáró árfolyamrés összegét. A bankok nem fognak ennek igazán örülni, mint a napi.hu cikkében írják, az ügyfelek mindenkori túlfizetését aktuális tőke(elő)törlesztésként kell figyelembe venni, a pénz pedig kamatostul kell visszafizetni.
Az átszámítások jogszerűségét az MNB fogja ellenőrizni, de segítségül adták közzé most ezt az útmutatót. Az átszámításra a bankoknak kilencven nap áll rendelkezésükre.
A devizahitelesek helyzetére alkotott törvény szerint az árfolyamrés korábbi alkalmazása semmis lett, és a bankoknak az MNB hivatalos árfolyamát kell alkalmazniuk. A mostani átszámítási útmutató a lap szerint úgy jár el, mintha 2004. május 1-től fogva érvényben lett volna az MNB hivatalos árfolyamának alkalmazásának kötelezettsége.
Mint az útmutató fogalmaz, az átszámításnak olyan elveken kell nyugodnia, hogy egyik ügyfél sem járhat rosszabbul, mintha a pénzügyi intézmények az MNB középárfolyamát alkalmazták volna a hitel folyósításakor és a törlesztési terhek kiszámítása során. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a túlfizetést minden időpontban tőke(elő)törlesztéseként, illetve a fennálló adósság folyamatos csökkentéseként kell értelmezni.
Azaz, mint ahogy a lap elmagyarázza, az MNB szerint aktuális törlesztőrészletként beszámítva jár vissza a jogszerűtlenül felszámított összeg a devizahiteleseknek, ami jelentősen megnöveli az összeget, és a bankszektor vesztesége a lépés miatt 100 milliárd forint főlé nőhet. (via Napi.hu)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.