A brit miniszterelnök szerint a NATO-nak meg kell újulnia, hogy megvédhesse tagjait Oroszországgal szemben

külföld
2014 augusztus 02., 10:00

David Cameron a NATO főtitkárának, Anders Fogh Rasmussennek és többi 27 tagállama vezetőjének küldött levelet. Ebben amellett érvelt, hogy a katonai szervezetnek muszáj reformokon átesnie, hogy jobban meg tudja védeni tagjait egy lehetséges orosz katonai fenyegetéstől.

A NATO következő tanácskozása szeptemberben lesz, ennek éppen a britek lesznek házigazdái. A most levelet író miniszterelnök szerint az ukrán válság miatt a NATO-nak át kell gondolnia hosszú távú kapcsolatait Oroszországgal, mert az ellenségként tekint a blokkra.

A brit miniszterelnök hivatala által szombaton nyilvánosságra hozott levélben Cameron keményen fogalmazott a Krím félsziget Moszkva általi bekebelezéséről, és azzal vádolta Oroszországot, hogy fegyverekkel látja el a kelet-ukrajnai szakadárokat. Bírálta Moszkvának a maláj utasszállító térségbeli tragédiája után tett lépéseit is.

A NATO áprilisban felfüggesztett minden gyakorlati együttműködést Oroszországgal, hogy így tiltakozzon a Krím annektálása ellen, ez azonban nem terjedt ki a két fél közötti nagyköveti vagy annál magasabb szintű kapcsolattartásra. Cameron levelében egyértelművé tette, hogy a szövetségnek ennél tovább kell mennie.

A brit kormányfő a hat hónapja tartó orosz-ukrán válsággal kapcsolatban hosszú távú intézkedéseket sürgetett annak érdekében, hogy a szövetség bármilyen fenyegetésre gyorsan tudjon reagálni, meg tudja nyugtatni a biztonságukért aggódó tagországokat, valamint el tudjon hárítani bárminemű orosz agressziót.

Javasolta a hadgyakorlatok új menetrendjének kidolgozását, új infrastruktúra kiépítését, illetve a NATO gyors reagálású erőinek 25 ezer fősre bővítését.

"Be kell látnunk, hogy az utóbbi évek együttműködése lehetetlen a jelenlegi helyzetben Oroszországnak a NATO szomszédságában folytatott illegális tevékenysége miatt, és felül kell vizsgálnunk azokat az elveket, amelyek meghatározták az Oroszországgal való kapcsolatot"

- írta a miniszterelnök.

"2014-ben a világ kiszámíthatatlanabb, mint valaha"

- fogalmazott, hozzátéve, hogy a szövetség fordulóponthoz érkezett.

"Afganisztánban küldetésünk a végéhez ér. Keleten Oroszország lábbal tiporja a játékszabályokat a Krím törvénytelen annektálásával és Ukrajna agresszív destabilizálásával. Délen az instabilitás íve Észak-Afrikától és a Száheltől a Közel-Keletig, Szíriáig és Irakig húzódik"

- fejtette még ki.

Noha a NATO mindig is partner, és nem fenyegetés akart lenni Oroszország számára, "egyértelmű, hogy Oroszország ellenségként tekint a NATO-ra" - fogalmazott, azzal zárva, hogy a katonai szövetségnek át kell gondolnia hosszú távú kapcsolatait Moszkvával. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.