Az Amerikai Egyesült Államok második legnagyobb bankja, a Bank of America megállapodott az amerikai hatóságokkal, hogy 16,65 milliárd dolláros büntetést fizet, hogy lezáruljon az ellene folyó összes vizsgálat.
Ezek a vizsgálatok azt próbálták kideríteni, mekkora szerepe volt a banknak a 2008-as pénzügyi válság kirobbanásában. A Bank of America ellen az volt a legerősebb gyanú, hogy 2008 előtt félrevezette a befektetőit, és rosszul teljesítő jelzáloghiteleket adott el nekik, azokat jó befektetésnek beállítva.
Ennél nagyobb büntetést bank még nem fizetett.
A 16,65 milliárd dollár mai deviza-középárfolyamon számolva 3929,4 milliárd forintnak felel meg,
ez több mint Grúzia teljes 2013-as GDP-je.
Attól persze nem kell félni, hogy a bank ne tudná ezt kifizetni: 2013-ban már 11,4 milliárdos volt a nyeresége, az előző 3 év együttes nyeresége pedig kábé pont annyi, amekkora a büntetés.
Tehát a Bank of America is hibás a válságért, ezért majd fizet egy valag pénzt, aztán rendben is vagyunk. Tiszta sor. De az ügyben van azért jó pár furcsaság, amiket itt meg is próbálok összeszedni.
Ez azért történt így, mert a bank és az állam is jól járt az ügylettel. A bank számára sokkal rosszabb egy ellene folyó nyomozás, aminek semmit nem tud a kimeneteléről, mint egy ilyen megállapodás. A befektetők is így látják, a Bank of America részvényeinek árfolyama a büntetésről szóló bejelentés után nem gyengült, hanem enyhén erősödni kezdett.
Az állam pedig azért járt jól, mert egy hosszadalmas nyomozás helyett máris villoghat azzal, hogy kiszabta a világ legnagyobb bankbüntetését.
A Bank of America óriási bírságát több kisebb bírság előzte meg 2012 és 2014 között, és hatalmas büntetést kapott az ország másik két nagybankja, a JP Morgan Chase és a Citigroup is. Tavaly előbbinek 13, utóbbinak 7 milliárd dollárt kellett fizetnie.
Az amerikai kormány ütemérzéke nem is lehetne jobb. Az ország legnagyobb bankjai mostanra szinte teljesen felépültek a válságból, így már tudnak fizetni. Az amerikaiaknak pedig muszáj megmutatni, hogy államuk nem csak menteni tudja a bankokat, de el is számol velük.
Az amerikai kormány a válságban dollár százmilliárdokkal segítette ki a Wall Street bajba került cégeit. Ezzel ugyan megakadályozták, hogy a gazdaság úgy álljon le, ahogyan 1929-ben leállt, a választók többsége azonban úgy érezte, hogy az állam a bankok oldalára állt. Ezek a választók kerülhetnek most közelebb az Obama-adminisztrációhoz.
16,65 milliárd dollár rengeteg pénz, és az amerikai kormány igyekszik is hangoztatni, hogy milyen keményen megbüntette a Bank of Amercát, azonban a cég végül valószínűleg ennél kevesebbet fog fizetni.
A büntetésnek két része van:
A kártérítési kötelezettség igazából az adósok megsegítését jelenti, fizetéskönnyítések és jóváírások formájában. A bank azonban a legrosszabbul teljesítő hiteleit már évekkel ezelőtt kiszervezte, adószakértők szerint pedig a büntetésből akár további 1,6 milliárd dollárnyit is megspórolhatnak az adókon.
Ezek alapján a New York Times úgy számol, hogy a tényleges büntetés 12 milliárd dollár körül lehet.
Azok az ügyletek, amikért most a Bank of America elleni vizsgálatok folytak, többségükben nem is a Bank of America saját kezdeményezései. Az igazi bűnös a Countrywide Financial és a Merrill Lynch voltak.
Az első az Egyesült Államok legnagyobb jelzáloghitelezője volt, a második pedig egy befektetési bank. Mindkettőt 2008-ban kezdte bekebelezni a Bank of America.
Mindkét esetben túl későn derült ki, hogy gond van a vásárolt cégekkel, a Merrill Lynch-ügylet befejezésére pedig még az állam is kényszerítette a Bank of Americát, mert különben valószínűleg a Merrill Lynch is a Lehmann Brothershöz hasonló következményekkel járó csődöt jelentett volna még 2008-ban.
Ráadásul 2009-re a Merrill lett a szimbóluma mindannak, amit előidézte a válságot, a bank vezetői ugyanis még a csőd szélén is brutális bónuszokat osztogattak egymásnak.
A Bank of America tehát nagyon megjárta a 2008-as bevásárlásain. A bank elleni vádak legtöbbje most is olyan dokumentumokon alapul, amik ehhez az emberhez köthetők:
Ő Angelo Mozilo, a Countrywide Financial alapítója és vezérigazgatója. Ez a cég volt az első, amelyik a kétes hiteleket kezdett ész nélkül eladni mindenkinek. Ez rövid távon nagy hasznot hozott, a hosszú távú eredményét meg 2008 óta közelről is láthatjuk.
Mozilo az egyik arc a Time összeállításában, amiben azt a 25 embert szedték össze, akik személyesen is felelősek a gazdasági válságért. Rajta van a listán Stan O’Neil is, a Merrill vezérigazgatója, a Bank of America akkori vezetéséből viszont senki.
Éppen ezért volt furcsa, hogy a Bank of America és a másik két amerikai nagybank ilyen hatalmas büntetést kap, közben azokkal a bankárokkal, akik személyesen is felelősek lehetnek a válságért, senki nem foglalkozik.
De ez valószínűleg változni fog. A New York Times és a Forbes is azt írja, hogy a Los Angeles-i ügyészségnek komoly anyaga van Angelo Mozilo ellen, és ha a bankár megromlott egészsége engedi, talán perbe is fogják majd. Lehetséges, hogy a kormány először a bankoktól akarta behajtani a nagy pénzeket, az úgyis elhúzódó és ellentmondásos személyi pereket pedig csak akkor megindítani, ha a bankok elleni nyomozás során elegendő bizonyítékot találnak egy-egy bankár ellen is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.