Az orosz külügy máris a békefolyamat sorsáért aggódik

külföld
2014 szeptember 05., 19:43

Moszkva szerint a NATO-val közösen Ukrajnában tervezett hadgyakorlatok és a walesi csúcstalálkozó hangneme alááshatják az ukrajnai békefolyamatot. A külügy elég kemény hangvételű közleménye szerint a NATO-csúcson az ukrán válsággal kapcsolatosan elhangzott nyilatkozatok és a döntés a 2014 végéig tervezett közös ukrán-NATO hadgyakorlatokról elkerülhetetlenül élezni fogják a feszültséget és veszélyeztetik az ukrajnai békefolyamatban bekövetkezett óvatos előrelépést. Emellett hozzájárulnak az ukrán társadalom megosztottságának mélyüléséhez.

Ráadásul arról tanúskodnak, hogy a NATO feltétel nélkül támogatja a neonáci és szélsőséges kijevi erőket, közöttük a Jobboldali Szektort.

Az észak-atlanti szövetség egyes tagállamai és Ukrajna hadseregének egységei a tervek szerint szeptember 16. és 26. között Nyugat-Ukrajnában hajtanak végre közös hadgyakorlatot. A 15 ország részvételével megrendezendő, Rapid Trident (Gyors Szigony) elnevezésű hadgyakorlaton az Olaszországban állomásozó amerikai 173. légi szállítású dandár 200 katonája is részt vesz.

Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint aligha keltettek meglepetést a walesi csúcstalálkozó eredményei. A tárca élesen bírálta az észak-atlanti szövetséget, aminek Walesben hozott döntései szerinte egyértelműen megmutatták, hogy a NATO, amelynek politikáját Washington és néhány európai főváros héjái diktálják, Európában továbbra is uralkodó szerepre törekszik katonai területen.

Szerinte a valódi veszélyek, a terrorizmus és a tömegpusztító fegyverek elterjedése ellen tett nemzetközi erőfeszítések szenvednek emiatt károkat.

Arról, hogy mi zajlott pontosan a NATO-csúcson, itt írtunk jóval hosszabban.

Él már a fegyverszünet

A pénteken aláírt megállapodás helyi idő szerint 18 órától lépett életbe. Ukrajna Nemzetbiztonsági Tanácsa és az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság katonai parancsnoka péntek este megerősítette a kelet-ukrajnai tűzszünet életbe lépését. Petro Porosenko ukrán elnök a fegyvernyugvás bejelentését követő első nyilatkozatában azt mondta, a tűzszünetet hatékony nemzetközi felügyeletnek kell biztosítania.

Az Interfax hírügynökség értesülései szerint a jegyzőkönyv tizennégy pontból áll, és egyebek mellett tartalmazza a tűzszünet ellenőrzésének részleteit, valamint rendelkezik a két oldal közti fogolycseréről is.

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök hangsúlyozta, attól tart, Oroszország meg fogja szegni a tűzszünetet, ezért biztosítékokra, illetve az Egyesült Államok és az Európai Unió támogatására van szükség a béke betartatásához.

Igor Plotnickij, a szakadárok által önhatalmúlag kikiáltott Luhanszki Népköztársaság elnöke újságíróknak azt mondta, hogy a fegyvernyugvás ellenére továbbra is el akarnak szakadni Ukrajnától.

Barack Obama amerikai elnök azt mondta, hogy bizakodó, de szkeptikus az Ukrajna és a kelet-ukrajnai szakadárok között pénteken létrejött tűzszüneti megállapodással kapcsolatban. Az elnök erről a NATO kétnapos walesi csúcstalálkozóját követően pénteken megtartott sajtótájékoztatóján beszélt. Obama egyúttal sürgette, hogy az Egyesült Államok európai szövetségesei állapodjanak meg új Oroszország elleni szankciókról, amiket felfüggeszthetnek majd, ha a béke tartósnak bizonyul. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.