Bronislaw Komorowski a Bundestagban, azaz a német parlament alsóházában mondott beszédet a második világháború kitörésének 75. évfordulója alkalmából. Beszédében a világháborúhoz vezető nacionalista törekvésekhez hasonlítva az ukrán válságban követett orosz politikát.
Az emlékülésén Komorowski csodának és a megbékélés egyedülálló történetének nevezte, hogy a világháború tapasztalatai ellenére a lengyel és a német nép nemcsak szomszédok, hanem barátok is. Lengyel elnök most szólalt fel először a német parlamentben.
Különösen nagy eredmény, hogy a berlini fal ledöntése és az európai egységfolyamat révén a fiatal lengyel és német nemzedék tagjai együtt tanulhatnak és dolgozhatnak , mondta a lengyel államfő, aki szerint a lengyeleknek és németeknek közösen kell felelősséget vállalniuk Európa jövőjéért.
Az elnök az emlékezés mellett sürgette, hogy a NATO newporti csúcstalálkozóján elhatározottaknak megfelelően vigyék véghez az észak-atlanti szövetség keleti szárnyának megerősítését.
A közös értékeket meg kell védeni, ezért az együttműködés és a párbeszéd mellett az elrettentés eszközét is alkalmazni kell
- mondta Komorowski, majd úgy folytatta, hogy
"a szemünk láttára születik újjá a nacionalista ideológia, amely a nemzeti kisebbségek és az emberi jogok védelmére hivatkozva megsérti a nemzetközi jogot. Ezt a politikát nagyon jól ismerjük a huszadik század harmincas éveiből."
- mondta még el.
Norbert Lammert, a Bundestag elnöke pedig arról beszélt, hogy Lengyelország volt a második világháború első áldozata, és a lengyeleknek minden más népnél hosszabb ideig kellett elszenvedniük a német megszállást.
Az emlékülésen részt vett Angela Merkel kancellár és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is. A Bundestag elnöke méltatta Joachim Gauck német államfő szeptember elején Gdanskban elmondott beszédét, amivel kapcsolatban megoszlanak a vélemények Németországban.
Gauck Gdanskban arról beszélt, hogy Oroszország befejezte az együttműködést Európával, és tevékenysége miatt veszélybe került a kontinens békéje, amit nem szabad válasz nélkül hagyni.
"Szembe kell szállni azokkal, akik megsértik a nemzetközi jogot, más országoktól területeket csatolnak el és katonai segítséget nyújtanak szakadár mozgalmaknak"
- mondta akkor a német szövetségi elnök. Majd hozzátette, hogy a történelem megmutatta, hogy a területi engedmények gyakran csak növelik az agresszor étvágyát. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.