A pénteken nyilvánosságra hozott statisztikák minden eddiginél sötétebb képet festenek arról, milyen egészségügyi állapot vár az amerikai profi fociligából kikerülő játékosokra. A most egy egykori játékosok által indított perben is benyújtott adatok szerint tízből három egykori játékosnál demencia vagy Alzheimer-kór alakul ki életük során.
Ez az arány duplája az össztársadalmi aránynak, és azt jelenti, hogy az összes visszavonult, de még élő játékos közül (19400 ilyen van), akár hatezren is szenvedhetnek majd ezekben az idegrendszeri betegségekben.
Ezen betegségek elterjedéséhez minden alapos gyanú szerint alaposan hozzájárul a rengeteg fejre mért ütés, amit egy NFL-játékosnak viselnie kell. Az utóbbi években egymást érik a perek olyan játékosoktól, akik azt állítják, hogy a liga vezetői titkolták az amerikai foci egészségügyi kockázatait előlük.
2013-ban született is egy 765 millió dolláros peren kívüli megegyezés, ebből a keretből 675 millió dollár megy azoknak a játékosoknak, akiknél valamelyik kórt diagnosztizálták. A bírók azonban kétlik, hogy ez a keret elég lesz az összes fellépő igény kielégítésére.
Az NFL vezetői az utóbbi időben próbálják úgy átszabni a játék menetét, hogy kevesebb legyen a sérülésveszély, és hogy jobban vigyázzanak a fejsérülésekkel is. Igaz ezek a változtatások főleg az agyrázkódást eredményező nagyobb ütések ellen hatnának, de hogy mi okoz hosszabb távon neurológiai problémákat, azt elég nehéz pontosan belőni. (VOX)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.