Nagyot nyert a Fidesz, araszol előre a Jobbik, a baloldal halvány maradt

politika
2014 október 12., 22:20

Az önkormányzati választás egyértelmű nyertese a Fidesz.

A Fidesz adja:

  • Budapest főpolgármesterét,
  • 17 fővárosi kerület polgármesterét (a 23-ból),
  • 20 megyei jogú város polgármesterét (a 23-ból),
  • és a Fidesz nyerte az összes megyei közgyűlés listás szavazását.

A megyei közgyűlések közül csak háromban nem lesz többsége a Fidesznek, de ahhoz hogy a pártot leszavazzák, nagyon széles koalícióra lenne szükség ezekben a megyékben is:

  • Borsod-Abaúj-Zemplénben a Jobbik – MSZP – DK összefogás kellene a Fidesz leszavazásához,
  • Csongrád megyében a Fidesznek ugyanannyi helye lett, mint az MSZP-nek és a Jobbiknak együtt, 
  • Somogyban pedig 4 szervezetnek összesen van ugyanannyi képviselője mint a Fidesznek.

Vidéken 4 párt van: Fidesz, Jobbik, MSZP, DK

  • Az összes megyei közgyűlésben lesz képviselője a Fidesznek, a Jobbiknak és az MSZP-nek.
  • A DK-nak csak négy megyében nem lesz embere (Csongrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Zala).
  • Az LMP-nek három megyében lesz csak embere (Pest, Bács-Kiskun, Baranya).
  • Az Együtt – PM egyetlen megyei közgyűlésben sem szerzett mandátumot.

Érdemes a megyei listás szavazatokat összevetni a májusi EP-választás megyei eredményeivel, hiszen akkor is önállóan indultak a baloldali pártok mint most:

A Fidesz pont úgy szerepelt mint tavasszal

A Fidesz szinte mindenütt ugyanolyan jó eredményt ért el mint a tavaszi választásokon, általában 50 százaléknál is többet kapott. Elvesztették két kerület és két megyei jogú város polgármesteri székét (Salgótarján, Békéscsaba), a fontos tisztségek közül ennyi csak a változás 2010-es eredményükhöz képest. És ez igazán nem sok.

A Fidesz ott rontott csak a megyei listás szavazatokban tavaszhoz képest, ahol erős helyi civil jelöltek voltak: Somogyban és Tolnában leginkább, de visszaesésük itt sem drámai. A Fidesz kényelmesen tudja hozni az ország túlnyomó részében a győzelmet. Egyeduralmukat a pártok között senki sem veszélyeztéteti.

Vidéken erős a Jobbik

A Jobbik általában öt százalékponttal szerepelt jobban a megyékben mint az EP-választáskor. Hevesben és Jász-Nagykun-Szolnokban majdnem 30 százalékot kaptak.

Polgármester-jelöltjeik Budapesten viszont közel sem szerepeltek olyan jól mint vidéken,a fővárosban elég rosszul áll a Jobbik. Az ország többi részén viszont egyértelműen a Jobbik a második legerősebb párt a Fidesz mögött. Megszerezték néhány közepes város polgármesteri székét is.

Vona Gábor vasárnap este arról beszélt, hogy 2018-ban ők verik majd meg a Fideszt. Ettől azonban nagyon messze vannak. A Békéscsabán győztes független polgármestert ugyan kívülről támogatták, de Szarvas Péter eddig nem kötődött a párthoz.

A Jobbik nagy átlagban körülbelül ugyanúgy szerepelt mint a parlamenti választáson. Az EP-választáshoz képest ugyan látványosan javultak, de az euroszkeptikus párt híveit nyilván kevésbé mozgatta meg egy EU-s választás, mint egy hazai.

A baloldal gyenge maradt, az MSZP a legerősebb a három párt közül

Budapesttől várhatta a legtöbbet a baloldal, itt szerepeltek a legjobban az utóbbi időben. Ehhez képest két kerületet sikerült csak megszereznie ennek az oldalnak a Fidesztől: Zuglót, ahol Karácsony Gergely (Együtt – PM) szerezte meg Papcsák Ferenc (nem indult újra, Fidesz) székét, és a 15. kerületet, ahol Hajdu László (DK) nyert, és ahol az eddigi fideszes polgármester szintén nem indult újra. Továbbá a három, 2010-ben is győztes szocialista polgármester (13., 19., 20. kerület) megtartotta pozícióját.

A megyei jogú városok közül Szegedet megtartotta az MSZP, és valószínűleg megszerezte még Salgótarjánt (itt nagyon szoros az eredmény, valószínűleg újraszámlálás lesz).

Ez nagyon szerény előrelépés.

A 3 közül az MSZP a legerősebb, az Együtt eltűnőben van

Az MSZP a májusi eredményéhez képest a legtöbb megyében erősödött. Különösen látványos volt az MSZP erősödése Borsodban, Csongrádban, Veszprémben és Baranyában az EP-választáshoz képest.

Az Együtt-PM már májusban is csak a fővárosban tudott komolyabb teljesítményt mutatni, de akkor azért 9 megyében átlépték az 5 százalékos bejutási küszöböt. Most ez egyetlen megyében sem sikerült nekik.

A DK-nak ez a bravúr az ország nagy részén sikerült, de a párt a legtöbb megyében rontott a májusi eredményéhez képest. 10 százalék fölé csak Komárom-Esztergom megyében jutottak.

A három ellenzéki párt szavazatait ha összeadnánk (és egyáltalán nem biztos, hogy egymás választói átszavaznának egy közös jelöltre) akkor sem szorongatták volna meg a Fideszt, de a Jobbikot általában megelőzték vagy legalább behozták volna. Komoly erőt se együtt, sem pedig külön nem bírnak felmutatni továbbra sem.

Nem csoda, hogy Tóbiás József (MSZP-elnök) és Gyurcsány Ferenc (DK-elnök) egymásnak estek vasárnap esti nyilatkozataikban. Nem úgy néz ki, hogy sokra mennek összefogva, így logikus volt a másikat hibáztatni.

Az LMP éppen csak létezik

A zöld párt Budapesten és Pest megyében jutott csak látható eredményre. Utóbbi helyen még javítottak is valamennyit májushoz képest. A kispártok közül DK-nál egyértelműen gyengébbek, az Együtt - PM-nél viszont erősebbek.

(Grafika: TBG)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.