A mi kormányunk harcos kedvű férfiakból áll. Harcoltak ők már sok minden ellen, de egyik legfőbb ellenségük továbbra is a népességfogyás. Ez nem is fog változni egyhamar.
A kormányszóvivő és a családügyi államtitkár után legutóbb Varga Mihály nyilatkozott úgy a mai Napi Gazdaságnak, hogy továbbra sem leszünk gyarmat a bevándorlók célországa, ehelyett a kormány egyik fő törekvése a demográfiai folyamatok megfordítása. Nem mástól remélik ezt, mint a családtámogatásokba nem túl hasznosan beleölt milliárdoktól.
Amikor először olvastuk, hogy kormányzati cél a demográfiai folyamatok megfordítása, viccelődtünk is egymás között, hogy vajon mit terveznek, holnaptól korábban halasztják meg szegény időseket? Lezárják a határokat? Netán jön a hétfői adásszünet, a vasárnapi áramszünet, a nemzeti óvszerboltokban csak a negyven év fölöttieket és legalább három gyereket már legyártott polgárokat szolgálják ki?
De komolyan.
Ez több okból sem valószínű.
A kiigazított számokból jól látszik, a halasztás miatti „kiugrás” mellett is valójában stagnál a születésszám. Az úgynevezett gyermekvállalási kedv egyáltalán nem nő.
Sőt, elég valószínű, hogy ez a sikerként elkönyvelt látszólagos növekedés is véget ért tavaly.
A tanulmányból az is kiderül, hogy mivel a népes korosztály épp kifut a gyerekvállalásra alkalmasnak tartott korból, ezért a szülő nők átlagos életkora idén már várhatóan nem nem nő tovább, ezért a halasztott gyerekek megszületése már nem jelenik majd meg számottevően a statisztikákban. Ez pedig azt jelenti, hogy az idei termékenységi arányszámok újra csökkenést, legjobb esetben is csak stagnálást mutatnak majd, és ezen nem változtat majd semmilyen új csodafegyver, az átkeresztelt, vagy újra bevezetett juttatások sem.
Nyugdíjra ebből a baby boomból ne számítson senki.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.