Az észak-tanzániai Arushában aláírták, hogy a két részre szakadt kormánypárt (SPLM-Juba és SPLM-IO) újra egyesülni fog. A megegyezést Kínán és Amerikán kívül regionális országok is erőltették. Leginkább Etiópia, Kenya, Tanzánia és Uganda.
2013. decemberében tört ki egy újabb polgárháború Dél-Szudánban. Az előzményekről részletesen beszámoltunk itt. A dinka elnök, Salva Kiir Mayardit még júliusban rúgta ki a nuer alelnökét, Riek Machart, miután Machar bejelentette, hogy indulni akar a 2015-ös elnökválasztáson.
Az aláírás pillanata.
Decemberre a kormánypárton belüli hatalmi játszma szakadáshoz vezetett. Riek Machar és pár szövetségese a párt sokadjára elhalasztott taggyűlésén szerette volna kiugrasztani a nyulat a bokorból, de az elnök zárt ajtós tanácskozást rendelt el, mire a pártütők távoztak. A híreket hallva az elit elnöki testőrség egységei - az egyetlen kevert nemzetiségű haderő az országban - elkezdték egymást lőni. Dinkák a nuereket, és viszont. Riek Machar elmenekült, Salva Kiir puccsot kiáltott.
A teljesen kaotikus polgárháború az infrastruktúrával nem rendelkező országban azóta folyik, a harcoló felek a legelképesztőbb brutalitásoktól sem rettentek vissza. Salva Kiirhez hű dinka egységek százával végeztek ki nuer civileket a fővárosban és vidéken, míg Riek Machar csapatai az általuk elfoglalt városok kórházaiban lőtték ágyukba a mozgásképtelen dinka betegeket. Egyes helyeken az ENSZ-nek dolgozó dinka és nuer személyzet esett egymásnak.
Az egyetlen jó hír, hogy megkerült Ban Ki Muu, az ENSZ főtitkáráról elnevezett tehén, aki a polgárháború első napjaiban csatangolt el.
A nemzetközi közösség egyre türelmetlenebbé vált, így ma - nagyon hosszú huzavona után - aláírták a párt újraegyesülését. Ez még nem egy, a háborút lezáró békemegállapodás, de mindenesetre nagyon jelentős lépés. Persze csak akkor, ha a felek komolyan veszik és tényleg nyitottak a békére.
Ameddig egyikük is úgy gondolja, hogy a csatatéren átveheti a kezdeményezést, akkor valószínűleg ez is csak egy üres papírfecni marad, akárcsak a korábbi fegyverszüneti megállapodások.
A helyzetet bonyolítja, hogy az ország egyetlen bevételi forrása az olaj. A zuhanó világpiaci árak mellett a háború miatt a kitermelés is zuhant. Az ország északi részén aktív lázadók közelében találhatóak az olajmezők, és a kutak felét már sikerült megrongálniuk. Épp ma érkeztek újabb hírek további olajlétesítmények felgyújtásáról.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.