2010 és 2014 között a Nigel Farage által megvetően trojkának nevezett hármas (az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és az IMF) 254,4 milliárd eurónyi (mai árfolyamon 79 372,8 milliárd forintnyi) kölcsönt nyújtott a gazdasági válság által lenullázott Görögországnak. A pénz jelentős részét egyre többen követelik vissza, a hitelezői által teljesen agyonnyomott ország pedig egy szélsőbaloldali pártnak, a Szirizának adta bizalmát a legutóbbi választáson.
De mire is ment ez a 254,4 milliárd euró?
Az európai közvélemény jelentős része úgy véli, hogy a görögök azért tartanak most ott, ahol, mert a nekik adott pénzt egészen egyszerűen felélte a henyélő lakosság.
Ez azonban egyáltalán nem igaz.
Hogy mennyire nem, arról a Financial Times tájékoztat ebben az ábrában:
Banks and politicians, not people, got bailed out in Greece. http://t.co/jIymYTOoBk cc @SKouvoussispic.twitter.com/ZXYAPhcsFZ
— Pedro da Costa (@pdacosta) January 28, 2015
Az összeg legnagyobb része (81,3 milliárd euró) lejáró görög hitelkötelezettségek teljesítésére ment el, 48,2 milliárd ment el a görög bankok feltőkésítésére, 45,9 milliárd hitelcsökkentésre, 40,6 milliárd kamattörlesztésre, 9,1 milliárd az IMF-nek, 2,3 milliárdot pedig az Európai Stabilitási Mechanizmusba kellett befizetniük, amit egyébként a Görögországhoz hasonló helyzetbe jutott országok megsegítésére hoztak létre.
Az állam működtetésére a 254,4 milliárdból 27 milliárd ment el.
Bővebben a Financial Times-on.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.