Oroszország állt az ISIS pénzügyeit feltérképező ENSZ-vizsgálat élére

külföld
2015 február 04., 19:37

Oroszország viszonylag ritkán igazán aktív az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ritkán fogalmaz meg határozattervezeteket és még ritkábban karol fel nemzetközi kezdeményezéseket. Most azonban Oroszország vezeti az ISIS pénzügyeinek feltérképezésére irányuló vizsgálatot és azt az ENSZ-kezdeményezést, mely bezárná a terrorállam finanszírozási csatornáit. Moszkva azután kezdeményezte a vizsgálatot, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte az ISIS közelmúltbéli tetteit. Az Irak és Szíria jelentős területeit ellenőrzése alatt tartó szervezet az elmúlt napokban egy japán és egy jordániai túszával is végzett, utóbbit élve gyújtották fel, miután ketrecbe zárták.

Oroszország erről szóló határozattervezetét már köröztette a Biztonsági Tanács állandó tagjai között, és ha nekik tetszik majd a dolog, küldik a 10 nem állandó tagnak is.

A tervezet az ISIS legfőbb pénzszerzési forrásait fagyasztaná be azzal, hogy megtiltaná az ENSZ tagjainak, hogy olajat vagy műkincseket vegyenek a terroristáktól, ugyanis ezekből származik az ISIS bevételeinek többsége. Emellett tilos lenne az is, hogy az államok váltságdíjat fizessenek a terroristák fogságába került polgáraikért.

Diplomáciai források szerint Szíria és Törökország már egészen biztosan vásárolt olajat a terroristáktól.

Az oroszok ISIS-sel kapcsolatos aggodalma ugyanakkor a Reuters diplomáciai forrásai szerint teljesen valós, elsősorban a terroristák között harcoló rengeteg csecsen miatt, akik az Orosz Föderáció területére visszatérve komoly problémákat okozhatnak majd Moszkvának. (Reuters)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.