Van a kormánynak egy programja, az a neve, hogy Kőrösi Csoma Sándor-program. A célja a diaszpóra és az anyaország magyarsága közti kapcsolatok erősítése. Ennek keretében magyarországi fiatalok látogatanak el a diaszpóra közösségeihez, hogy segítsék értékőrző munkájukat és tájékoztatási, közösségépítő tevékenységükkel erősítsék a Magyarországhoz való kötődésüket.
Nem fogják kitalálni, hogy milyen országokat vont be a diaszpóra programban most Semjén Zsolt. Ciprust, Görögországot, Olaszországot, Portugáliát és Spanyolországot. Ide kell majd találni kiutazni akaró fiatalokat, akár a nyári szünet terhére. Reméljük, hogy sikerül. Pénz lesz rá.
Semjén Zsolt tavaly decemberben ugyanis nagyon nagyon elégedetten beszélt a Kőrösi-programról, és bejelentette, hogy a kormány úgy döntött, a szükséges forrást biztosítja és a jövőben is működhet a program. E célra 1 milliárd forintot különítettek el és további 500 millió áll rendelkezésre a diaszpóra tárgyi örökségét rendezett módon összegyűjtő Mikes-programra. Ha meglesz az első nagy magyar diaszpóra napernyő, nyugágy, strandlabda-gyűjtemény, már megérte.
Hogy pontosan miért kellett a mediterrán térséget bevenni a diaszpóra programba, azt most megindokolta Semjén az MSZP-s Kiss László kérdésére.
"Magyarország Kormánya nem tesz különbséget a Kárpát-medence és a diszpóra magyar közösségei között, létszámtól és területi elhelyezkedéstől függetlenül minden magyar közösség az egységes magyar nemzet része . Anyanyelvünket, közös hagyományainkat őrző szervezeteik, egyházi közösségeik fontosak számunkra , megmaradásukban támogatni őket nemzetpolitikánk legfőbb célja. Nemzetünk ugyanolyan értékes tagjai a dél-európai államokban élő, kis közösségei, mint a Kárpát-medence vagy a diaszpóra magyarsága".
Hogy mennyien is vannak, azt egyáltalán nem tudni, ráadásul döntően bevándorlók.
"A diaszpóra lélekszáma ezekben az országokban messze alacsonyabb, mint a nagy múltú, több tízezres nyugat-európai magyar közösségeké, számukról egyelőre csak becsült adatokkal rendelkezünk. Emellett az itt élő magyar közösségek szerkezete is sajátos: számottevő részét új bevándorlók alkotják, akik speciális problémákkal kell, hogy szembenézzenek. Ezek között is kiemelkedik a második generáció magyar oktatásának hiánya".
Van feladat bőven:
"A dél-európai diszpóra gyökerei nem mélyek, ezért önszerveződésük még csak csírájában létezik: területenként egy-két szervezetet tartunk csupán számon, de van, ahol teljesen hiányzik a magyar szervezet.
Magyarország Kormánya figyelemmel van az új magyar diaszpórára, és esetükben is fontosnak tartja a már meglévő közösségek megerősítésének, új közösségek megszervezésének támogatását. Ennek keretében kívánja segíteni, hogy a diaszpórában született magyar gyermekek a későbbiekben integrálódni tudjanak a magyar oktatási rendszerbe".
De tudják mit?
"Az elmúlt évek sikeres Kőrösi Csoma Sándor Programjai során a helyi tapasztalatok figyelembe vételével elkészült egy közösségépítést segítő módszertan, amit a kisebb lélekszámú diszpóra esetében is alkalmazni lehet".
És közel a győzelem a mediterán térségben is:
"A Kőrösi Csoma Sándor Program bővítése nagyban hozzájárulhat a világ magyarságának teljes összefogásához.
E programmal közvetlenül is elérhetjük a kisebb magyar közösségeket - így a dél-európai magyarságot is".
2013-ban egyébként 47, tavaly pedig 100 fiatal látogatott a diaszpóra magyarságához, a program egymilliárdos keretéből idén szintén 100 fiatal utazhat majd ki. Már akár Portugáliába is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.