A Nemzeti Korrupcióellenes Program tervezetében szerepelnek azok az újítások, amik számonkérhetőbbé tennék a vagyonbevallásban hazudó politikusokat.
Például a mostani kézírásos megoldás helyett eletronikus bevallás lenne a nyilatkozat, ami eleve könnyebben összehasonlítható lenne a korábbi bevallásokkal. Megszűnne az a helyzet is, hogy az Országgyűlés mentelmi bizottságának elnöke dönti el, hogy indul-e vagyonosodási vizsgálat egy gyanússá vált képviselő ellen. Általában az elég, ha a rajtakapott képviselő kijavítja a bevallását, és utólag beírja az elfelejtett új lakásrészeket vagy éppen egy egymilliárdos osztalékot. Ezzel megússza mindenféle szankció nélkül - írja a Blikk.
A tervezet viszont kötelezővé tenné a gyanús esetekben a nyilatkozat ellenőrzését, a szankciók közé pedig bekerül az illetmény egy részének visszatartása is. A program önálló bűncselekménnyé minősítené azt, ha valaki szándékosan valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz. A szándékosság bizonyítása azért továbbra sem lesz könnyű.
Az új rendszerre 2017-ig kell várni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.