A japán igazságügyi minisztérium adatai szerint 2014-ben rekordot döntött az országban menedékkérők száma, 5000 fő szerette volna, ha Japán befogadja. Közülük azonban
csak 11 fő kérelmét fogadta el a japán állam.
A statisztika publikálása után japán jogászok és jogvédő szervezetek is kritizálták Japánt, mondván, hogy az ország nem tesz eleget a menekültek védelme és befogadása érdekében. A kritikusok leginkább azt kifogásolták, hogy a japán menedékjogi rendszer nem kellően kidolgozott, nem átlátható, nem elég gyors és nem elég hatékony.
A 2014-es adatok alapján egyetlen év alatt 53 százalékkal nőtt a menedékkérők száma, a kérelmek elfogadási rátája azonban csak 0,2 százalékos, miközben ez az arány világ többi országában átlagosan 32 százalékos. Igaz, nominálisan nem 2014, hanem 2013 volt a mélypont Japánban, akkor csak 6 menedékkérőt fogadtak be.
Japánba Sri lankáról és Nepálból is sokan érkeznek, az utóbbi időben azért nőtt meg a menedékkérők száma, mert a szigetország egyre vonzóbb a külföldi munkásoknak, akik közül sokan szeretnének letelepedni is Japánban. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.