Múlt csütörtökön jelentette be az izlandi kormány, hogy visszavonta az ország az európai uniós csatlakozásra vonatkozó kérelmét. Ez nem volt túl nagy meglepetés, a két éve megválasztott jobbközép kormány már jelezte, hogy várható ez.
Vasárnap pedig az ország lakosságához viszonyítva (300 ezer ember) egész sokan, 7000 ember tüntetett Reykjavíkban, főleg azért, mert a kormány parlamenti szavazás nélkül döntött a kérdésben.
A csatlakozási kérelem visszavonása mögött amúgy elemzések szerint elsősorban halnézeteltérések állhatnak. Egész pontosan makréla-ügyben nem tudott egyetérteni az EU és Izland. Az unió régóta szeretné elérni, hogy a szigetország fogja vissza a makrélahalászat mértéket, és alkalmazkodjon olyan kvótákhoz, melyek az uniós tagállamokra, így például az Egyesült Királyságra is érvényesek. A makrélaháború már évek óta tart, 2014-ben végül Norvégia és Feröer-szigetek is kiegyezett az EU-val.
Izland azonban nem. Az ország gazdaságának kulcsa a halászat, főleg a 2008-as gazdasági összeomlásuk óta. Izland azzal érvel, hogy halásznemzet, és jobban tudják néhány távolban ülő irodistánál, hogy hány halat foghatnak ki a saját vizeikből. (Grapavine, Quartz, címlapi kép: Wikipedia)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.