Lázár: Nem találkoztam még olyannal, aki szerette volna, hogy a lánya vagy a felesége vasárnap dolgozzon

Tbg
politika
2015 március 23., 15:54

Megpróbáltunk a parlamentben utánajárni, hogy milyen alapon gondolják azt a kormánypárti képviselők, hogy a vasárnapi zárvatartást pozitívan fogadta a társadalom és a gazdasági élet.

Arról ugyanis egyelőre csak a kormány beszél - az első kötelező zárvatartással terhelt vasárnap után -, hogy bejött az embereknek az első, a kormány által előírt vasárnapi kötelező pihenőnap.

A magyar társadalom ugyanis a jelek szerint erről mást gondol:

A hétfői plenáris ülésen túl sokan nem voltak, Rétvári Bence emberi erőforrások miniszterhelyettest, Lázár János miniszterelnökséget vezető minisztert és Nyitrai Zsolt képviselőt sikerült szóra bírnunk.

A KDNP-s Rétvárira kifejezetten utaztunk, hiszen őt ízekre szedték a Facebookon a kommentelők, amikor azzal ünnepelte a vasárnapi zárvatartást, hogy kiposztolt egy fényképet egy tescós álláskereső hirdetésről, amelyen többek között vasárnap éjszakai műszakra kerestek árufeltöltőt.

retvari-bence-facebook

Rétvári szerint a fénykép azt bizonyítja, hogy a bevásárlóközpontokban nem lesznek elbocsátások.

"Amit kiraktam fotót, azon az szerepel, hogy új munkaerőket keresnek az egyik hipermarketben. Egyesek ugyanis azt mondták, hogy tömeges elbocsátásra kell számítani a kereskedelemben..."

- mondta a miniszter, aki szerint az egész javaslat nem is a KDNP-től származik, hanem a munkástanácsok és a Független Kereskedelmi Szakszervezetek (KDFSZ)  hozakodtak elő vele még 2008-ban, és minden pártot megkerestek vele. (Ez a magyarázat azért különösen furcsa, mert a KDNP már 1990-ben, de 2005-ben egészen biztosan támogatta a vasárnapi zárvatartást.)

A javaslatot végül csak a kereszténydemokraták támogatták, mondta, de közelebb nem jutottunk ahhoz, hogy megértsük, pontosan mire alapozzák azt, hogy jobb lesz ettől az intézkedéstől az emberek vasárnapja.

"Úgy gondoljuk, és a nemzetközi tapasztalatok is azt tanúsítják, hogy áttevődik a forgalom más napokra."

Rétvári szerint Nyugat-Európában bevett gyakorlat a dolgozók vasárnapi munkavállalásának védelme, és példaként hozta Ausztriát:

"Ez még mindig megengedőbb, mint az osztrák gyakorlat, ott még nehezebb vásárolni vasárnap, mint szombaton."

A miniszternek végül el kellett rohannia egy interpellációt megválaszolni, ezért nem tudtuk folytatni a diskurzust. Az a szakszervezet, a KDFSZ egyébként, amire Rétvári hivatkozott, így fogalmaz honlapján:

"A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete érthetetlennek tartja, hogy a VOSZ és a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája még akkor is kiáll a vasárnapi zárva tartás népszavazási kezdeményezése mellett, amikor már a legnagyobbaknak számító külföldi multinacionális kereskedelmi láncok sem támogatják az általuk pártpolitikai célúnak nevezett vasárnapi zárva tartást érintő népszavazási kezdeményezést."

Lázár: Szerintem van társadalmi konszenzus

photo_camera MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

"Csökkenteni kell azoknak a számát, akiknek vasárnap dolgozniuk kell, én magam ezért támogattam ezt a kezdeményezést. Szerintem ebben társadalmi konszenzus van"

- fogalmazott egy fokkal óvatosabban Lázár János, aki elejtette azt is: "Nagy vita volt erről a Fidesz-KDNP közös frakciójában. Meg fogjuk nézni, hogy milyen hatást gyakorol a társadalomra."

A népszavazásba ugyanakkor beleállnak keményen:

"Ha a népszavazási beadványok valamelyike alapján népszavazást kell tartani a kérdésben, akkor természetsen az érveinkkel és a véleményünkkel csatába fogunk szállni, és megpróbáljuk meggyőzni az igazunkról a választópolgárokat, és természetesen tudomásul vesszük a döntésüket."

Arra a kérdésre, hogy mégis mi alapján állítják ilyen biztosan, hogy az emberek többsége támogatta a döntést, illetve hogy ebben társadalmi konszenzus van, ezt válaszolta:

"Nézze, 4,1 millió ember dolgozik ma Magyarországon, köztük 1 millió embernek kell dolgozni vasárnap is. Minden olyat támogatok parlamenti képviselőként, amely lehetővé teszi, hogy ezeknek az embereknek ne, vagy kevesebbet kelljen dolgozni."

És:

"Egyéni választott képviselő vagyok, akinek majdnem százezer választópolgára van, és nem találkoztam még olyannal, aki azt szeretné, hogy a felesége vagy a lánya vasárnap dolgozzon egy áruházban eladóként."

Nyitrai Zsolt, informatikai ügyekért felelős kormánybiztos viszont már sokkal megengedőbb volt, egyenesen a netadós kormányzati visszavonulást említette példaként:

"Szerintem a mostani kormányzat sosem félt korrigálni döntéseit, látva a gyakorlati tapasztalatokat, lehet, hogy ezt itt is meg fogjuk tenni. Egy nap még nem mutatja meg azt, hogy valami jól vagy rosszul működik, de ahogy a távközlési adó kiterjesztésénél is: amikor azt láttuk, hogy az nem biztos, hogy jó irányba megy, és megváltoztattuk, lehet, hogy itt is ez fog történni."

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.