Néhány napja a Wall Street Journal az Fehér Házból kiszivárogtatott dokumentumok alapján arról írt, hogy a Benjamin Netanjahu vezette Izrael kémkedett az Obama elnök stábja és az iráni vezetés között az iráni atomprogramról szóló tárgyalások tartalmáról, majd a megszerzett információkat kiadta az izraeli hírszerzés az amerikai Kongresszusban ülő republikánusoknak. Ebben nemcsak maga az ügy durva (tehát hogy Izrael kémkedik legfontosabb szövetségesének vezetője után), hanem az is, hogy Obama stábja az információ kiszivárogtatásával jelezte, hogy Netanjahu izraeli újraválasztásával továbbra is mélyponton marad az izraeli-amerikai viszony, különösen az Obama és Netanjahu közi kapcsolat.
Benjamin Netanjahu, aki minden jel szerint ismét kormányt alakíthat, miután március 17-én magabiztosan megnyerte pártjával a választást, kedden vehemensen tagadta, hogy Izrael kémkedett volna az amerikaiak után.
A zsidó miniszterelnök azt mondta,
„Izrael nem kémkedik sem az Egyesült Államok, sem pedig akármelyik szövetségese után.”
A amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, és más amerikai titkosszolgálatok korábban kiszivárgott dokumentumai szerint azonban amit Netanjahu mond, az
egész egyszerűen nem igaz.
Az amerikai titkosszolgálati dokumentumok ugyanis már 2007 óta évről évre megjegyzik, hogy Izrael igenis agresszíven kémkedik az Egyesült Államok kormányzata után. Sőt, a legtöbb ilyen dokumentum komoly fenyegetésként tekint erre az izraeli kémkedésre. Olyanokat írnak, mint hogy az egyik legnagyobb fenyegetés az amerikai nemzetbiztonságra és azon belül is a kormányzati adatbiztonságra nézve szövetséges országok titkosszolgálataitól érkezik, ezeken belül is leginkább Izraelből.
Sőt, az izraeli hírszerzés 2008-ban harmadik volt azon a listán, amelyik az Egyesült Államok dolgai után legagresszívabban kémkedő szervezeteket sorolta fel, csak az orosz és a kínai kollégák előzték meg az izraeli kémeket.
Az NSA dokumentumai arról is sokszor írnak, hogy bár az izraeli-amerikai titkosszolgálati együttműködés kiemelkedően jónak mondható, a viszonyból azonban inkább egyoldalúan profitál Izrael. Az NSA szerint a zsidó állam számos esetben egyszerűen nem hajlandó információkat megosztani az amerikaiakkal, miközben elvárják ennek fordítottját.
Miközben tehát az amerikai titkosszolgálatok vezetői hivatalosan pozitívan nyilatkoznak az izraeli-amerikai titkosszolgálati együttműködésről, a belső használatra szánt dokumentumokban 2013-ra odáig jutottak, hogy az izraeli hírszerzést ellenséges titkosszolgálatnak nevezték, és felhánytorgatták, hogy az a szövetségesi viszony ellenére nem szolgálja az amerikai érdekeket. (TheIntercept)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.