Az MTA-ra hivatkozott a kormány a Ságvári Gimnázium átnevezésének ügyében, de az MTA mégsem támogatja egységesen

politika
2015 március 27., 19:12
comments 148

Magyar Tudományos Akadémia tagjai közül többen is felháborodtak, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának átnevezésekért felelős államtitkára, Rétvári Bence egy korábbi MTA állásfoglalásra hivatkozott, amikor megindokolta, miért kell átnevezni a szegedi Ságvári Endre Gimnáziumot. Rétvári úgy csúsztatott, hogy szerinte

„Ságvári Endre a 20. századi önkényuralmi politikai rendszer fenntartásához kapcsolható."

Rétvári egy korábbi, sokat támadott, MTA állásfoglalásra hivatkozott, ami szerint az 1944-ben, csendőrökkel tűzharcban lelőtt Ságvári Endre neve nem javasolt közterületnek vagy közintézménynek, hiszen "a kommunista áldozatvállalás jelképe lett".

Nyíri Kristóf filozófus-akadémikus nyílt levelet írt a Magyar Tudományos Akadémia Filozófia és Történettudományok Osztályának és arra szólította fel tudóstársait, hogy foglaljanak állást a kérdésben. Az Origó cikke alapján a reakció még őt is meglepte. Nyíri Kristóf barátja, Hann Endre, a Médián igazgatója szerint

„Szakértő akadémikusok részéről - hadd említsem csak Hunyady György osztályelnök, Kelemen János, Frank Tibor, Csépe Valéria, Székely György, Vajda Mihály nevét - szenvedélyes és egyértelműen előremutató hozzászólások hangzottak el. Az osztályelnök az Osztály felhatalmazásával választ ír a gimnázium szülői munkaközösségének, valamint levélben fog fordulni az MTA illetékeseihez. Az Osztály támogatja a helyi érintettek autonómiáját és szorgalmazza az MTA-ra vonatkozó jogszabályi környezet módosítását.”

A szegedi diákok és a tantestület hétfő estére fáklyás felvonulást szervez a név megtartásáért. Korábban az egyik tanár írt levelet az egykor az iskolában tanult fideszes politikusoknak.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.