Magyar kutatónő vizsgálja a világ legcukibb macskájának különös betegségét

biológia
2015 április 17., 09:01
photo_camera , photo by Mike Bridavsky)

Az OFDS (Oral-Facial-Digital Syndromes) betegségek - amelyekre hasonlít LilBub tüneteggyütese - emberekben gyakran szellemi visszamaradottsággal járnak együtt. Mennyiben lehet ez magyarázat LilBub szelíd, barátkozós természetére?

Hű, ez nehéz kérdés! Erre nem nagyon tudunk pontos választ adni: még sosem találkoztunk személyesen LilBubbal (bár nagyon szeretnénk) és nem is vagyunk szakértői a macskaviselkedésnek. De LilBub állatorvosa szerint Bub úgy viselkedik, mint egy átlagos boldog macska. És ha belenézel egy LilBub-os youtube klipbe, akkor látni fogod, hogy más macskák körül is teljesen normális a fellépése. Talán inkább annak köszönhető a szelíd természete, hogy nehéz kezdetek után (egy kerti bódéban találtak rá kiscicaként) egy ilyen gondozó, szertetteljes tulajra talált rá, mint Mike.

Mi a legjobb kimenet és mi a legrosszabb, ami a project alapján szerinted elképzelhető?

Szerintünk ennek a projektnek csak jó vége lehet! Természetesen az lenne a legcsodálatosabb, ha megtalálnánk azt a mutációt/azokat a mutációkat, amelyektől LilBub ilyen különleges. Talán ezzel azt is meg tudnánk mondani, hogy mi a molekuláris háttere a tüneteknek, és hogy a tünetek között mi az összefüggés. De az is benne van a pakliban, hogy nem találunk semmit: genomi szekvenciában mutációt keresni kicsit olyan mint tűt a szénakazalban. De szerintünk a negatív kimenet is értékes információt szolgáltat. Ezért is fogunk folyamatosan beszámolni az eredményeinkről. Szeretnénk, ha az olvasóink belelássanak abba is, hogy mik a korlátjai a genomszekvenálásnak. Természetesen mi mindent beleadunk majd abba, hogy sikerrel járjunk: Danielnek és Darionak sok tapasztalata van genomszekvenálással, és Leslie Lyons, aki világszerte az egyik legjobb macskagenetikus, is segít nekünk.

link Forrás

A crowdfunding projectek gyakran valamilyen előnyt, bennfentességet (korábbi hozzáférés, stb.) biztosítanak a támogatóik számára. Terveztek ti is valami hasonlót?

A LilBubome egy 100%-osan nonprofit projekt. Mi is szabadidőnkben, lelkesedésből csináljuk, semmi anyagi hasznunk nem származik belőle. Ezért aztán nem áll módunkban az sem, hogy LilBubome-os bögréket, tollakat vagy egyéb reklámcikkeket ajándékozzunk támogatóinknak. Viszont mindenféleképp szeretnénk megosztani ennek a projektnek a szellemét: ez egy nyitott tudományos projekt (open science project). Tehát folyamatosan beszámolunk a fejleményekről, semmit nem rejtünk véka alá, azt sem, ha esetleg valamit elrontunk. Sőt, a genomi szekvencia kiértékelését egy nyitott konzorcium keretein belül szeretnénk megvalósítani. Ez azt jelenti, hogy bárki írhat nekünk e-mailt, hogy szeretne beszállni, és mi hozzáférést adunk az adatokhoz – persze csak akkor, ha ő is elkötelezi magát, hogy osztózkodik velünk és a nagyvilággal az eredményeken. Azt reméljük, hogy támogatóink megértik, hogy a LilBubome-nál nem arról van szó, hogy valaki hasznot húzzon belőle, hanem hogy új tudást teremtsünk, és rávilágítsunk a világnak egy apró, izgalmas titkára.

(A lényeges linkek: a crowdfunding lap, a project blogja és Orsi saját blogbejegyzése a LilBubome-ról.)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.