Az áprilisi Budapest Science Meetup-on Barna László (MTA KOKI) szuperrezolúciós fénymikroszópokról és azok felhasználási lehetőségeiről beszélt.
Az előadó összefoglalója:
2015 a fény nemzetközi éve, melyhez kapcsolódó programok igyekeznek rávilágítani a fény különleges tulajdonságaira és felbecsülhetetlen hasznára az élet szinte minden területén. A tudományos kutatás egyik igen fontos eszköze a fénymikroszkóp, de nehézséget okoz, hogy felbontási képessége a fény hullámtermészetéből fakadóan korlátos. Az utóbbi tíz-tizenöt évben óriási forradalom kezdődött meg, amely a felbontási határt jelentősen átlépő technikák, a szuperrezolúciós módszerek megjelenését hozta magával. A tavalyi évben e módszerek kidolgozóit Nobel díjjal jutalmazták.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.