Katonai műveletre készül az EU az embercsempészek ellen

eu
2015 április 22., 21:53

Erről hoznak majd határozatot az Európai Unió vezetői a földközi-tengeri illegális migrációról tartandó csütörtöki rendkívüli csúcstalálkozójukon – írja az AFP francia hírügynökség a nyilatkozattervezetről, ami szerint:

„Módszeres erőfeszítésekre van szükség a hajók azonosítására, elfogására és elpusztítására, még mielőtt azokat az embercsempészek használhatnák.” Federica Mogherinit, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét arra kérik majd fel, hogy „haladéktalanul kezdje meg az előkészületeket egy lehetséges biztonsági és védelmi műveletre, a nemzetközi joggal összhangban.”

Egy, a dokumentumot jól ismerő forrás szerint a javaslatra vonatkozó első konzultációk azt jelzik, hogy „erős politikai akarat van” egy ilyen művelet elindítására. „Nem vehetnek bennünket komolyan, ha nem vesszük figyelembe Matteo Renzi követelését” – mondta egy magas rangú európai illetékes.

Az olasz miniszterelnök azt követelte, hogy az EU vizsgálja meg egy „célzott beavatkozás” elindításának lehetőségét a líbiai embercsempészek ellen. Az észak-afrikai országban szállnak hajóra olaszországi és máltai úti céllal az illegális bevándorlók.

Ha a javaslatot elfogadják, ez lesz az első európai katonai akció az illegális bevándorlás ellen.

„A megvalósításhoz idő kell. Elő kell készíteni a műveleti terveket, azután pedig mozgósítani a katonai eszközöket” – mondták a dokumentumot ismerő diplomaták.

Az EU 2008-ban indította el a szomáliai kalózok elleni Atalanta tengeri hadműveletét, de a kalózhajók elleni első támadások csak 2011-2012-ben kezdődtek el – mondta Arnaud Danjean francia EP-képviselő. Mint mondta: „A líbiai hajók elpusztításához törvényes felhatalmazás kell.” (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.