A német alkotmányvédelmi hivatal (BfV) szerint egy külföldi titkosszolgálat megbízásából támadhattak hackerek a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag több mint 20 ezer számítógépet kiszolgáló informatikai rendszerére.
Német lapok pénteki beszámolói szerint Hans-Georg Maassen, a BfV elnöke hivatalosan csak annyit mondott az ügyről, hogy a hivatal szerint egy külföldi titkosszolgálat lehet az ügy hátterében, nem hivatalosan viszont azt mondják nemzetbiztonsági körökben, hogy a támadást Oroszországból hajthatták végre.
A BfV egy hónapja, május 12-én riasztotta a Bundestagot, hogy támadás alatt áll az informatikai rendszer. Az ügyet a szövetségi informatikai biztonsági hivatal (BSI) vezetésével kezdték vizsgálni.
Norbert Lammert, a Bundestag elnöke csütörtökön arról tájékoztatta a képviselőket, hogy az utóbbi két hétben már nem loptak el adatokat a rendszerből, de ez nem jelenti azt, hogy teljes mértékben sikerült elhárítani a támadást. A Bundestag elnöke súlyosnak nevezte az informatikai támadást, és jelezte: előfordulhat, hogy a hálózat egyes elemeit újra kell építeni.
A parlamenti ellenzéki pártok – a baloldal és a zöldek – bírálták a Bundestag vezetését, amiért a képviselőket hetekig nem tájékoztatták részletesen az ügyről.
A Die Welt azt írta, hogy a BSI vizsgálatának eddigi megállapításai szerint a támadók egy email-ben küldött linken keresztül hatoltak be a Bundestag hálózatába. A link egy olyan oldalra vezetett, ami egy valószínűleg orosz hackerek által fejlesztett trójai kémprogramot telepített legalább két felhasználó gépére.
A Süddeutsche Zeitung című lap csütörtökön azt írta, hogy a támadók több hónapig tevékenykedtek észrevétlenül a Bundestag informatikai rendszerében, hozzáférést szereztek a hálózat elemeinek adatait tartalmazó címtárhoz (Directory Service) is, és rendszergazdai jogosultságra tettek szerint, vagyis átvették az irányítást a frakciók, a Bundestag összes tagja és a képviselők minden munkatársának gépe felett. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.