Taylor Swift most a kínai kormánnyal akaszkodhat össze

ZENE
2015 július 22., 17:32

A nemrég az Apple ellen csatát nyerő énekesnő a világ legnagyobb cége után most a világ legnagyobb diktatúrájával kerülhet épp konfliktusba. Swift ugyanis be akar törni a kínai e-kereskedelmi piacra saját ruhamárkájával, amiket a legnagyobb kínai online áruházakban, így a JD.com-ban és az Alibabán forgalmaznának, augusztus nyolcadikától.

Mindezt Swift kínai rajongóival egy videóüzenetben közölte a Sina Weibo kínai mikroblogszolgáltató felületén, ahol már most több mint négymillió követője van. A Kínában is hatalmas népszerűségnek örvendő énekesnő bejelentését a rajongók lelkesen fogadták, bár voltak, akik kicsit sokallták a 60 dolláros árat egy pólóért. Viszont az igazi probléma nem a rajongókkal lesz majd, hanem a kínai hatóságokkal.

photo_camera Swift albumának borítója

Swift legutóbbi albuma ugyanis az 1989 címet kapta, és ez a cím szerepel eladandó ruháin is. Az évszámnak pedig nincs jól csengő hangzása a kínai kormány szerint, 1989 június 4-én vonult be ugyanis a kínai hadsereg a Tienanmen térre, hogy leverje azt a diákfelkelést, ami alapvető kihívást jelentett a kommunista diktatúra számára. A katonai fellépés során több száz, akár több ezer ember is meghalt, és míg a hírek bejárták az egész világsajtót, Kínában a hivatalos állami propaganda gyakorlatilag nem létező események minősítette a történteket. A kínai interneten le van tiltva minden vonatkozó keresőszó, tavaly, a huszonötödik évforduló idején pedig a kormány annyira biztosra ment, hogy az egész Googlet blokkolta inkább.

Ezek után, ahogy a Washington Post írja, Taylor Swift ötlete, hogy 1989 és TS feliratú pólókat kezdjen el árulni a kínai fiataloknak, mindenképp visszás. Még ha Swift maga alighanem nem is gondolt erre, egyszerűen csak 1989-ben született, és nevének kezdőbetűi a TS.

Swift egyelőre bőven megtűrt előadó Kínában, lemezét is ki lehetett adni és turnéját is engedélyezték, de nagy kérdés, hogy vajon lehet-e véletlenül ilyenre sikeredett ruhákból a kínai ellenzék egy ki nem mondott egyenruhája. (Washington Post)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.