Az amerikai gyógyszerfelügyelet, az FDA
engedélyezte a világ első, 3D-nyomtatott gyógyszerének forgalmazását.
Az engedélyt az Aprecia gyógyszergyártó Spritam nevű epilepsziagyógyszere kapta meg. Ez a cég leírása szerint a 3D technológiás nyomtatásnak köszönhetően sokkal gyorsabban szívódik fel a hasonló epilepsziagyógyszereknél, márpedig
egy epilepsziás roham kezelésénél a gyors felszívódás nagyon fontos tényező,
ahogy az is, hogy a legtöbb ilyen gyógyszer elég nagyméretű tabletta, míg a Spritam viszonylag kicsi.
Ráadásul azzal, hogy nyomtatják, sokkal pontosabban adagolható a hatóanyag is: csak a megfelelő mennyiségű port kell adagolni a nyomtatóba, ami aztán rétegenként összerakja belőle a tablettát.
Így gyakorlatilag minden egyes tabletta egyedi lehet.
Az első 3D-nyomtatott gyógyszer elfogadása nagy lépés a 3D-technológia gyógyászati elterjesztésében: a nyomtatókat eddig csak speciális orvosi eszközök gyártásához használták, ehhez viszont az amerikai kormány már államilag támogatott 3D-tervtárat is felállított. (Via Quartz)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.