A befolyásos londoni elemzőintézet, a European Leadership Network (ELN) jelzése szerint legalábbis. Szerintük a Moszkva és a nyugati világ között korábban szavakban zajló konfliktus szintet lépett és már a katonai tervezés formáját vette fel.
Szerintük a közelmúlt katonai és politikusai megnyilvánulásai alapján mindkét fél a legrosszabb eshetőségre készül. Az ELN nem egy súlytalan intézet, tucatnyi egykori tábornok, védelmi és külügyminiszterek a tagjai. Elemzésük szerint a haderők fokról fokra történő csoportosítása a két idei legnagyobb hadgyakorlatban, azaz a NATO Allied Shield névre keresztelt hadgyakorlatában és az orosz gyakorlatokban mutatja, hogy mindkét oldalon elindult a stratégiai gondolkodás.
Bár mindkét hadgyakorlatot egy hipotetikus ellenfél ellen hirdették meg, megvizsgálva azokat, világosan látszik, hogy miről volt szó. Mindkét fél világosan a másik oldal katonai kapacitására és haditerveire reagálva gyakorlatozott.
Az orosz hadgyakorlat során márciusban 80 ezer katonát vetettek be, 12 ezer járművet és 220 repülőt. A gyakorlatnak része volt ejtőernyősök kulcsfontosságú helyekre történő bejuttatása ugyanúgy, mint tengeri ütközetek szimulációja is.
A NATO pedig Kelet-Európában, az orosz határ közelében gyakorlatozott, 15 ezer katonával, többek között egy NATO-tagállam hipotetikus megszállására adandó hipotetikus reagálással. A NATO parancsnokai konkrétan a hidegháborúból megmaradt katonai terveket poroltak le mindehhez. (Financial Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.